Juraj Červenák - Bohatýr I. Ocelové žezlo

(2007)

Žánr : fantasy

Kombinace historie a fantastiky je lákavá jak čtenářsky, tak autorsky. Husitská trilogie velmistra Sapkowského či Stín modrého býka od dua Vrbenská a Medek mluví za vše. Tomuto tématu se věnuje i Juraj Červenák prakticky výhradně. Po cyklu o černokněžníku Roganovi je tu Ilja Muromec. Všechny milovníky bylin ale okamžitě upozorňuji, že úcta k bohatýrským příběhům je nulová.

Ilja Muromec je mrzák a ožrala, pro kterého je odměnou, že se v noci neudusí vlastními zvratky. Při noci slunovratu, kam se Ilja přišel podívat, je vesnice vypálena nájezdníky, posluhovači černého draka Zilanta a jeho velekněze Tugarina Drakoviče. Jediní, kdo přežijí, jsou panny odvlečené do otroctví. A Ilja, jako výsměšný vzkaz pro emíra z Muromi.
Po řeži se musí mladý Muromec postarat o mrtvé. Takto potká tři poutníky, kyjevské bohatýry ve službách knížete Svjatoslava. Ten táhne na bulharsko a cestou obsazuje vše, co vidí. Ne silou, ale lstí, prtotože má ve svém vojsku čaroděje, zmeje Volcha, uctívače draka Goryna. Právě ten Ilju vyléčí a Muiromec získá sílu, nahromaděnou za ta léta, kdy byl mrzákem. Při cestě za pomstou se přidá do služeb družiny. Setká se s Jegorem Svjatogorem (fanatický panbíčkář a nerudný dědek), Mikulou Seljanovičem (sedlák a zabeděnec) či výše zmiňovaným Volchem Všeslajevičem. A na konci dojde ke střetu pod dračí věži Zilantawem...

Proč je kniha dobrá? Tajemství spočívá v realističnosti a přirozenosti ("Kurva tvoje mať, sedláku posraný," řekl Jegor). Historické reálie jsou přesné, prvky fantas´tiky používány stídmě a umě.

Bohatýři jsou banda špinavých bojovníků, kteří pálí, mlátí a chlastají. Právě proto je kniha nadprůměrná a kvalitní.


Článek napsal Orix || Červen 2008


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 05.06.2008, autor : Orix

Článek ohodnocen 7 čtenáři : Článek má 1219 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu