John Wyndham - Den Trifidů

(1951)

Žánr : sci-fi

John Wyndham Parces Lucas Beynon Harris - celé jméno geniálního autora science-fiction je poměrně dlouhé, proto celý život používal pseudonymy, nejčastěji John Wyndham. Vystřídal mnoho povolání, spisovatelem se stal až ve třiceti letech. Jeho první romány jako Tajní lidé nebo Na Mars jako černý pasažér byly pouze průměrné, ničím nevybočovaly z tehdejší SF. Teprve román-utopie Den Trifidů mu přinesl kýžený úspěch.
Co činí člověka úspěšným v každodenním boji o první místo na světě? V první řadě každého napadne inteligence, pak teprve schopnosti, ale bohužel je to jinak. Můžete mít inteligence kolik chcete, ale pokud přijdete o jeden ze smyslů, jste v háji. Přemýšlejte, který to asi bude. Sluch? Byla by to velká nevýhoda, ale dalo by se to přežít. Čich? Stejně skoro žádný nemáme...Ale co takhle zrak? Co budeme bez něj? Inteligentní, ale slepí savci. S naší kůží a našimi smysly se můžeme pokládat za naprosto bezbranné. A přesně tuto myšlenku rozebírá Wyndham ve své slavné knize.
Román vypráví o světové katastrofě, kdy všichni lidé pozorující zelené meteority přijdou o zrak. Jelikož je to velkolepá podívaná, o zrak přijdou skoro všichni. Země se vrací do feudálních dob, vidoucí jsou drženi jako pomocníci, slepí umírají na mor a jsou pokládáni za bezcenné otroky, a tomu všemu kraluje vize travou zarůstajícího Trafalgarského náměstí. Když už jsme u toho, tak právě tato vize mě přivedla k Johnu Wyndhamovi. Přišla jsem za otcem a požadovala po něm nějakou knihu, ve které budou opuštěná města zarůstající travou. Nějaké vedlejší aspekty mě naprosto nezajímaly, chtěla jsem jen utopickou představu. Doporučil mi Den Trifidů. Moje vysněná představa tam byla, a ještě k tomu jsem objevila skvělý příběh...
Ale zpět k věci. Několik let před onou katastrofou se na světě objeví zvláštní rostlina pocházející ( velké překvapení!!) pravděpodobně z Ruska. Je vynikající pro tvorbu velmi kvalitního rostlinného oleje, ale to není všechno. Tato rostlina je mobilní, dokáže se pohybovat po třech krátkých končetinách. Navíc pravděpodobně dokáže komunikovat. A vlastní velice účinné žahadlo. Se smrtícím jedem...Již předtím způsobovala lidstvu menší vrásky na čele, ale co teprve teď, když většina lidé ztratila jedinou výhodu,kterou před těmito rostlinami měla? Trifidi začnou lidstvo efektivně zpracovávat, a jako by to nestačilo, lidstvo se ještě efektivně zpracovává samo. Vandalství, loupeže, vraždy, zotročování - to jsou jen zlomky toho, co probíhá v postkatastrofickém světě. Právě tam se David Mason pokouší vzkřísit normální civilizaci a udržet pohromadě zlomky umírajícího světa. Právě tam probíhají boje posledních vidoucích a Trifidů...
Wyndham nás donutil bolestivě přemýšlet. Možnost, že nastane nějaká katastrofa, není zase tak malá, a my musíme přemýšlet, jak v sobě pak udržíme to, co nás dělá lidmi. Dokážeme, aby naše civilizace přežila?
Téma vývoje postkatastrofického světa je ve Wyndhamových knihách poměrně časté, připomeňme ještě další slavná díla - Vetřelci z hlubin z roku 1953 a Kukly z roku 1955. Zatímco první dílo rozebírá napadení lidstva z hlubin oceánu, druhé dílo nás provází světem po jaderné válce, světem náboženských fanatiků.
Den Trifidů má i dnes mnoho příznivců, stále ho ještě můžeme považovat za atraktivní pro čtenáře. Můžeme to například dokázat faktem, že minulý rok vyšlo jeho volné pokračování Noc trifidů, a bylo velmi vřele přivítáno. Podle recenzentů z Ikarie je jeho kvalita srovnatelná se samotným Dnem Trifidů.


Článek napsala Dooren || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 17.03.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 80 čtenáři : 



Článek má 1347 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

03.12. 2011  22:32

Den trifidů jsem četl mnohokrát.Podle mne je to ne klasická sci-fi,ale výborné zobrazení světa,nebo spíše V.Británie po apokalypse.Podobný román tohoto žánru napsal Stephen King s názvem SVĚDECTVÍ-vřele doporučuji!Momentálně mám rozečtenou knihu Noc trifidů.Na to,že ji nenapsal Wyndham,celkem mě příběh zaujal.

13.02. 2010  14:45

Tahle knížka je fakt úžasná. Po přečtení jsem nějakou dobu přemýšlel kde bych se po takovéhle katastrofě pokusil žít. A jako čech fakt nevím. Vhodný ostrov nemáme. :-) Asi bych se přestěhoval na slonevsko. Žitný ostrov rules. ;-)

11.01. 2007  16:42

to parky: Tak to pozor! D.T. je vynikající sci-fi, nejde srovnávat s Assimovem, to je dost jiná větev, ale třeba s Neffem a Tmou, v knížce je perfektně popsanej rozpad společnosti, jenom ten konec se mi moc nezdál, přijde mi zbytečně utnutej. Nadace má 7 dílů po asi 300 stranách, to je četba na celý mládí...

26.10. 2006  13:13

Den trifidů jsem četl, jako několikátou sci-fi knihu. Mohu říct, že oproti např. I Asimovovi a jaho ságou Nadace je to fraška. To podstatě s sci-fi to nemá nic společného. Je to spíš postapokalyptický román, nic jiného :(

08.03. 2006  20:04

Včera jsem dočetla Den trifidů. Nikdy předtím jsem scifi nečetla. Ale povím vám, ta knížka nešla odložit. Je čtivá a ještě vás dovede k zamyšlení, tomu říkám umění. Jsem ráda, že jsem se z těchto stránek dozvěděla i o onom dalším díle. No jsem zvědavá:)tak zdar trifidi

03.01. 2006  21:52

ale ono to bylo zfilmovano- take mi ji poprve pujcila mama a pozdeji sem ten film i videl- je to docela davno...

03.11. 2005  15:31

Jo jo taky sem precetl tuhle knizku.Ja totiz moc normalni knizky nectu ale tahle me fakt zaujala a je to paradni knizka sice krapec stara ale fakt suprova.A to filmove zpracovani by nebylo spatny.

19.05. 2005  13:53

Knihu Den Trifidů mi poprvé půjčila mamka a je to hezká kniha

29.04. 2005  01:30

Momentalne chystam recenzi na pokracovani teto knihy jmenem Noc trifidu od Simona Clarka. Pokud jde o filmove ztvarneni teto knihy, uz se to stalo, a to velice davno, v sedesatych letech.Nahodou se mi ve Skotsku dostalo do ruky, ale malem jsem zaplakala, protoze slo o typickou holywoodskou patlaninu,dej byl naprosto odlisny a trifidi byli proste smesni. Snad si toho tedy jednou vsimne nejaky opravdovy producent,smim-li te opravit.

20.04. 2005  10:04

Já jsem se k Dnu Trifidů dostal úplně stejně a také mě stejně zaujal. Knihu jsem přečetl na jeden zátah. Musím přiznat že mě ten příběh tak zaujal že když vidím něco zvláštního na obloze tak se tomu zrakem raději vyhýbám. Den Trifidů je pozoruhodné dílo, které by si zasloužilo filmové ztvárnění. Do dnešní doby se natočilo spousty katastrofických filmů a věřím že by tento příběh se dostal na úroveň těch největších filmových hitů, přinejmeším by si to zasloužil. Můžem tedy jen doufat že si tohoto díla všimne nějaký velký producent.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu