Charles D. Wilson - Darwinie

(1998)

Žánr : sci-fi

Nic není tak jednoduché, jak se zdá být - a to ani v případě spisovatele Charlese D. Wilsona. Narodil se v USA, ale je čistokrevným Kanaďanem - jeho životopis najdete na stránkách, které náleží kanadské SF. Je jen dalším z řady autorů, jež si u nás pomalu získávají zasloužený respekt, zatímco v zahraničí sklízejí ceny celosvětových kategorií. Zatím nás ohromily dvě jeho knihy, v zahraničí se však fanoušci těší už z deseti knih stejné kvality. Představme si nyní Wilsonovu prvotinu v Čechách, tedy knihu zvanou Darwinie.
Charles D. Wilson je právem zván průkopníkem nové science fiction, jeho díla nás postupně, ale pevně připoutají ke svým stránkám, téměř romantické příběhy se snoubí s verneovskou tradicí dobrodružného a nápaditého příběhu, ale narozdíl od těch Verneových netrpí nedomyšlenostmi a jinými vadami. Darwinie, oceněná například Aurorou či Nebulou, nás vede do Ameriky v roce 1912. Pro náš svět znamená tento rok hlavně dubnovou katastrofu luxusního parníku Titanic, pro svět mladého Guilforda Lawa zase tajemné odmlčení Evropy. Podivné záření viditelné z mnohakilometrové vzdálenosti, žádné zprávy - ani přes transatlantický kabel, a nakonec - ohromující zjištění. Evropa není, zmizela. Místo civilizovaných měst jen neprostupná džungle, naprosto neznámá flora i fauna. Nový kontinent dostane jméno Darwinie. Po několika letech ironický osud pošle do Darwinie kolonizátory z Ameriky, historie se opakuje - jenže naopak. Ve výpravě není nikdo jiný než Guilford Law. Se svou rodinou míří na pozůstatek Britských ostrovů, Law pak bude pokračovat dál do vnitrozemí Darwinie, na místa, odkud se ještě nikdo nevrátil...
Nebyl by to Charles D. Wilson, kdyby se to v těchto místech nezkomplikovalo - právě zde vzniká jakási filosofická linie příběhu, právě zde autor aplikuje svou fascinaci vesmírem a tokem času. Nic není tak jednoduché, jak se zdá - ve vesmíru existuje entita vysoce nadřazená té naší, Archiv. Nezměrně dlouhý, nezměrně široký, sdružuje vše, co kdy vzniklo a vznikne, včetně vesmírů, strážců - eonů, lidských entit a...virů. Právě tyto potvory Archiv narušily, způsobily proměnu mnoha planet i vznik Darwinie. Tímto však rozhodně skončit nechtějí...
Viry představují absolutní zlo, proti nim se formující darwinijský výprava zase jakýsi výkvět rytířstva vesmíru. Neměnní solitéři se spojují, protože je vede Účel...Jako z Matrixu, viďte?
Vzrušující děj je prokládán mnoha vysvětlujícími pasážemi, Wilson čtenáři nedá pokoj, dokud nepochopí celou jeho teorii o vesmíru a času. Místy je až náročné porozumět, ale - náročné knihy vyžadují náročné čtenáře, a pokud jste schopni porozumět, znamená to cosi lichotivého. Jak už to tak vypadá, tento autor toho má na srdci hodně. Jelikož se vyjadřuje svěže a nápaditě, jeho styl je neotřelý a průkopnický, nevidím důvod, proč bychom neměli vyslechnout(přečíst)vše, co má na srdci.
Druhou knihou, kterou nám Wilson připravil, je dílo Chronolity, napsané přesně ve wilsononovské tradici. Vyšlo minulý rok a česká obec science fiction jej hodnotila velmi příznivě.


Článek napsala Dooren || Duben 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 06.04.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 76 čtenáři : 



Článek má 1357 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu