Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

(1946)

Žánr : historický román

Mika Waltari (1908-1979) vystudoval filozofii a poté se věnoval spisovatelství.Také se stal vůdčí osobností literární skupiny Nositelé ohně,která se postavila proti dřívějšímu finskému tradicionalismua propagovala orientaci na moderní evroské proudy.Mezi jeho nejznámnější knihy patří Velká iluze(román), Cizinec přichází(psychologický román), ale historický román Egypťan Sinuhet mu přinesl definitivní uznání a slávu.

Kniha je něco jako autobiografie a pochází z období vlády faraóna Achnatona. Lékař Sinuhet vypráví o svém životě, ale i o dějinách tehdejšího doby, hlavně Egypta, ale i Chetitů, Mitanni... O válkách, mírech, o faraónech.

Jak už jste jistě poznali z úvodu, děj probíhá především v Egyptě a je rozložen do patnácti knih ze života lékaře. Je to poměrně hodně tlustá a dlouhá knížka, ale s tak napínavým a neuvěřitelným dějem, že si ji zamilujete a budete si ji muset přečíst až do konce, jinak vám nedá spát. V knize vystupuje hodně postav, které známe z dějin jako Nefertiti, Thumose, Tutanchamon, a méně známý faraón Aj a Haremheb. No a dále postavy lékaře Sinuheta,který jak se později ukázalo, byl potomkem velkého faraóna Amenhotepa III. a princezny mitannské, dále jeho věrný sluha Kaptah,který se později stal jeho nejlepším přítelem, a mohli bychom také jmenovat ještě Merit,která Sinuhetovi dala syna, o čemž se bohužel dozvěděl až po její a synově smrti.

Kniha také především vypravovala o vládě faraóna Achnatona, který se pokoušel založit jednobožství boha Atona před kterým si jsou všichni rovni.Ale také o historii zemí úrodného půlměsíce, a hlavně o životě Sinuheta.Procestoval spoustu zemí,zapletl se do spousty věcí, znal vážené lidi a jeho přáteli byli králové, faraóni a jejich blízcí. Také se zamiloval a to hned dvakrát, ale pokaždé to skončilo nešťastně.poprvé to byla Minea, ale ta byla oddaná bohu Kréty, Mínotaurovi. A nakonec zemřela, ale jak to si přečtěte sami. Druhá jeho láska byla již dříve zmiňovaná Merit. A s tou strávil poslední hezké chvíle svého života. Po její smrti už nezažil nic hezkého, dokonce i jeho přítel Haremheb(v té době faraón) ho vyhnal ze země. No a tak vlastně končí příběh lékaře Sinuheta. Vypadá to jako strohý příběh, ale je plný emocí a nebezpečí, které prožíval na cestách i v domovině.Také plný lásky, přátelství, avšak i nenávisti, podlosti a smrti. Občas se ztratíte v některých pasážích pojednávajících o válce, boji, obchodech apod.

Pokud tedy někoho nebaví se učit jak kolovrátek z učebnice dějepisu o historii egypty a jemu přilehlých státech, stačí si přečíst tuto perfektní knihu.


Článek napsala teerinka7 || 2007


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.09.2007, autor : teerinka7

Článek ohodnocen 50 čtenáři : 



Článek má 1398 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

03.03. 2013  18:01

Z

05.09. 2010  19:25

Vážně skvělý historický román,který má hloubku a děj jistě zaujme čtenáře v každé z 15 knih z nichž je román poskládán.

12.11. 2009  14:09

ahoj

12.11. 2009  14:09

ahoj

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu