Isaac Asimov - Nemesis

(1989)

Žánr : sci-fi

Již více jak půlstoletí vzrušuje Isaac Asimov miliony čtenářů po celém světě slavnými SF cykly Nadace, Roboti a Impérium. A nyní, právě v této knize, Velký Mistr SF uvádí v život první nový svět po dvaceti letech – NEMESIS.

Tato kniha není součástí cyklu Nadace, cyklu o robotech ani cyklu Říše. Je to samostatná kniha. Jistě, jednoho dne ji spisovatel může jiným románem včlenit mezi ostatní, ale také nemusí. Koneckonců, jak dlouho si může Asimov lámat hlavu nad tím, aby do sebe zapadly všechny spletitosti historie budoucnosti?

Spisovatel tentokrát zařadil Zemi do 23 století. Na naší planetě žije více jak 8 miliard obyvatel. Přetížený ekologický systém, kriminalita a nevraživost mezi lidmi, přelidněnost tíží celou planetu. Technická vyspělost pokročila kupředu. Zatím nikdo neosídlil žádnou planetu sluneční soustavy. Měsíc slouží jako surovinová základna pro Zemi. Ale vzniklo nespočet vesmírných kolonií, takové obrovské ocelové koule, pokryté zeminou, infrastrukturou a zástavbou mající v průměru od 8 do 20 kilometrů. Tyto kolonie jsou nezávislé na ostatních, dokonce nezávislé i na Zemi, krouží kolem planet sluneční soustavy. Osadníci kolonií neměli nikdy rádi Zemi pro její různorodost, nepříznivé počasí, přelidněnost. Říkali jí stoka lidstva. Koneckonců na planetě Zemi žije v té době 8 miliard obyvatel lidské rasi a pouhé 2% z nich na vesmírných kolonií. Ať už bylo lidstvo technicky vyspělé jakkoliv, zatím nedokázalo opustit sluneční soustavu. Ostatně kam by letěli? Nejbližší hvězda byla vzdálena 4 světelné roky a zatím nebyla vymyšlena technologie, která by tuto vzdálenost překonala v rozumném čase. A až se některé kolonii podaří odpoutat od Sluneční soustavy, myslíte si, že tuto technologii sdělí i ostatním? Nebo to snad bude útěk před lidstvem samotným a s úmyslem založit svou vlastní větev lidstva ve vesmíru. Čisté a silné společnosti bez násilí, bez vzpomínek na Zemi.

Abych řekl pravdu, tak ani touto knihou mne Asimov nezklamal. Když tak přemýšlím, mezi SF literaturou se najde jen pár knih, které my nebyly zrovna po chuti. Mám rád SF literaturu, SF povídky pro jejich různorodost, vždy dokáží čtenáři nabídnout jiný vysněný svět. Nemesis je psaná ve dvou časových rovinách. Jeden sled událostí se odehrává v současnosti příběhu a druhý v jeho minulosti; ten se ovšem současnosti neustále přibližuje. Ze začátku my tento styl dělal trošku problémy, co se týče orientace v příběhu jako celku. Ale pak jsem si na to zvykl a shledal jsem, že je to geniální.

Jediné, co bych chtěl knize vytknout je to, že ke konci ztrácí dech. Čtyři sta stránek plynule a napínavě směřuje k rozuzlení příběhu. Ale samotný konec je jako kdyby odbytý. Spisovatel sice srozumitelně ukončuje knihu, ale konec se zdá až moc rychlí. Neuškodilo by, kdyby ve finiši přidal pár desítek stránek.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Duben 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 63 čtenáři : 



Článek má 1475 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

26.06. 2013  21:16

Ahoj, :-) teď to vidím, druhý odstavec, máš pravdu. No asi jsem se nechal unést, pár let co napsal Nemesis, zemřel.

05.04. 2011  13:24

Můj komentář je napsán 8 let po zveřejnění této recenze, nicméně Asimov ani před těmi 8 lety už žádný román do cyklu Nemesis nepsat nemohl, protože byl 11 let po smrti. :) Na druhou stranu je vidět jak je čas relativní:)))

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu