Robert A. Heinlein - Dveře do léta

(1957)

Žánr : sci-fi

Opět se vracím k další knize spisovatele Roberta Heinleina, neboť knihy od něj jsou velmi čtivé, technicky propracované, napínavé a mají nádech romantiky.

Chtěl bych Vás pozvat do světa Dana Davise, třicetiletého strojního návrháře a inženýra. Setkáváme se s ním v době, kdy bilancuje s životem nad sklenicí alkoholu a se svým kocourem Petem se rozhoduje co dál. Píše se rok 1970.

Za sebou má více jak deset velice úspěšných let. Založil svou firmu, začal realizovat své vlastní nápady, na rýsovacím prkně se rodili další a další. Jeho společník Milles se staral o obchodní stránku věci a sekretářka, později Danova snoubenka Belle držela podnik morálně pohromadě. Jak se později ukázalo, měl Dan smůlu na výběr partnerů. Přišel o všechno, na čem posledních deset let tvrdě pracoval a skončil sám s rozhodnutím, co teď bude dělat.

Nechci se zbytečně rozepisovat o příběhu. Pokud se úspěšně propracujete prvními dvaceti stránkami knihy, do pár hodin máte celou knihu přečtenou. Je psaná velice příjemným jazykem a tak napínavá, že prostě budete chtít co nejdříve znát její konec. Setkáte se s cestováním časem, s hibernací lidských bytostí, s problematikou konstruktérství a obchodu. Kniha má detektivní zápletku, překvapivě také zjistíte, že část příběhu je ovlivněna samotným cestováním časem. Naštěstí autor v knize bere v úvahu problémy spojené s časovým přesunem a hlavní hrdina intuitivně dodržuje nepsané předpisy – „Jak se chovat ve své minulosti.“

Máte rádi styl Roberta Heinleina? Tato kniha vás potom nezklame. Jistě, děj knihy se neodehrává v daleké budoucnosti a není v ní obsaženo nepřeberné množství technického pokroku, lety do vesmíru aj. Zato má poutavý příběh, zajímavou zápletku a jak to někdy bývá, dojemný happyend. Ne nadarmo se říká, že je to snad vůbec nejčtenější román Roberta Heinleina.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Říjen 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 25.10.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 173 čtenáři : Článek má 1408 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

27.12. 2013  11:38

Ahoj Petře, děkuji za tvůj komentář :-) A tuto knihu jsem asi před rokem četl znova a je jednoduše velice dobrá.

26.12. 2013  21:16

Autor svůj poutavý a nápaditý příběh stupňuje ho až do překvapivého závěru. Dnešním autorům by již stačilo dojít ke stránce č. 77 a napsání poutavé knihy, nebo natočení filmu. V celkovém objemu cca 255 stran je mnoho mistrných fabulací. Kniha je napínavá a čtivá. Příběh ze staré školy SF. Doporučuji i ve svých 55 letech.

26.12. 2013  21:16

Autor svůj poutavý a nápaditý příběh stupňuje ho až do překvapivého závěru. Dnešním autorům by již stačilo dojít ke stránce č. 77 a napsání poutavé knihy, nebo natočení filmu. V celkovém objemu cca 255 stran je mnoho mistrných fabulací. Kniha je napínavá a čtivá. Příběh ze staré školy SF. Doporučuji i ve svých 55 letech.

29.01. 2013  09:53

Dveře do léta je mistrovsky napsaná novelka, ze které nikdy nevyrostete. Je zvláštní, že právě k této z dnešního pohledu trochu naivní sci-fi se moc ráda vracím i po letech. Snad proto, že porovnávat to, co si o roce 1970 a 2001 myslel Heinlein v roce 1957, s tím, co čas skutečně přinesl, je poučné. I proto, že základ příběhu je tak prostý - parchant je potrestán, dobro zvítězilo. No, a pro milovníky koček je to jedna z nejlepších knih vůbec...

02.07. 2012  10:07

Ach jo, "zlatý font"? To jako,že psal písmem zlaté velikosti?
Jinak knížka je to super. V roce 1957 předpověděl šrotovné ....

13.03. 2004  15:45

Ani bych neřekl, že Heinlein je pro začátečníky sf - tedy pro lidi ve věku 12-17 let. Ještě nikdy jsem neslyšel nikoho mluvit o tom, že by sf rozděloval do škatulek : začátečník, mírně pokročilí, stařešina apod. sf je prostě sf, různí se v žánrech. Toď můj názor.

09.03. 2004  12:18

Chci jen dodat, že Heinlein je spisovatel, ze kterého člověk vyroste. Je to SF pro začátečníky - tím nechci shazovat jeho hodnotu, prostě - neznám nikoho, kdo by u něj zůstal natrvalo

08.03. 2004  19:53

Rád bych jen řekl, že většina knih od tohoto spisovatle je prostě úžasná, píše dobré sci-fi knihy, řadím Heinleina mezi spisovatele, kteří tvoří zlatý font sf literatury

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu