Jack Higgins - Cold Harbour

(1990)

Žánr : thriller

Brigadýru Dougalu Munroovi bylo šedesát pět let. Byl to bělovlasý a neobyčejně nehezký muž ve špatně padnoucím tvídovém obleku. Na nose měl brýle s kovovými obroučkami. Je vedoucím pracovníkem SOE – Útvaru pro řízení zvláštních úkolů. Právě se chystá k naverbování do SOE dalšího výborného vojáka.

Nacházíme se v Anglii někdy kolem roku 1942. Britské tajné služby se dozvídají, že brzy se má konat štábní konference řízená samotným Rommelem. Tato konference se bude zabývat výhradně otázkou obranného Atlantického valu. Spojenci mají v plánu uskutečnit vylodění v Normandii a všemi možnými prostředky dávají Němcům najevo, že vylodění proběhne v oblasti Pas de Calais. Spojenci by jistě rádi byli také přítomni této konference, aby se přesvědčili o úspěšnosti své klamavé propagandy. Konference se má konat ve francouzském zámku Voincourt v Bretani. Zámek je prozatím v držení němců, kteří stále trpělivě vydržují původní obyvatele – hraběnku Hortensii a její neteř Anne-Marie z rodu de Voincourt.

Brigadýr Munro chce z této schůzky vytěžit co nejvíce a tak zapojuje do hry své tajné agenty. Martin Hare, kapitán tajně ukořistěného německého E-člunu, Craig Osbourne, tajný agent operující ve Francii a Anne-Marie, která bydlí na zámku se svou tetičkou. Anne-Marie má být klíčovou osobou, která se má dostat na zámku k důležitým informacím. Bohužel se stane něco nepředvídatelného a Anne-Marie je mimo hru. Naneštěstí má své dvojče, sestru Genevieve, žijící se svým otcem v Anglii ve vesničce St. Martin. Osbourne se za ní vydá s úmyslem ji přemluvit k tomu, aby zastoupila úlohu své sestry na zámku a získala tak důležité informace.

A tak se začínající agentka pilně učí roli své sestry. V rozhodující okamžik je přesunuta na zámek a konfrontována se svou minulostí a i se svým osudem. Jelikož je to špionážní hra mezi dvěma mocnostmi, nevzejde z toho nic dobrého.

Další kniha, která dokáže čtenáře pořádně nabudit. Jack Higgins patří mezi komerční spisovatele píšící literaturu aktu, někteří by mohli říct : „píšící brakovou literaturu.“ Není se za co stydět, mezi takové spisovatele také patří Stephen King i Tom Clancy. Cold Harbour je o špionáži, o tvrdých praktikách agentů a jejich nadřízených. Je ale také o lásce a rytířích. Na této knize je zajímavé to, že má docela zamotaný a překvapující děj. Na začátku je čtenáři vše jasné, ale ke konci se to začíná zamotávat. Co bylo už neplatí a ke slovu se hlásí nadřízení a jejich tajné plány. Jak se s tím vším vypořádá Genevieve a její ochránce a ctitel Craig?


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Listopad 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 22.11.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 70 čtenáři : Článek má 1393 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu