Agatha Christie - Vražda v Orient-expresu

(1934)

Žánr : krimi

Detektivní knihy bývají mnohými přehlíženy z důvodu nedostatečné umělecké hloubky. Přestože tento žánr považujeme spíše za lehký a oddechový, najdou se autoři, jejichž detektivky si získávají opravdovou slávu a miliony čtenářů. Mezi takové bezesporu patří i britská spisovatelka Agatha Christie (1890-1976). V jejich četných dílech ožívají známé postavy jako Hercule Poirot, kapitán Hastings, inspektor Japp či slečna Marplová. Knihy této geniální a nesmírně plodné autorky se dočkaly různých filmových a televizních zpracování.
Vražda v Orient-expresu patří bezesporu mezi nezdařilejší díla spisovatelky i mezi nejslavnější detektivky vůbec. Hlavním aktérem příběhu není nikdo jiný než šarmantní belgický detektiv Hercule Poirot. Je tuhá zima, mrzne až praští. Poirot nasedá v Istanbulu do známého rychlíku Orient-expres, který míří přes Balkán do Francie. Vlak je zcela obsazen, cestují v něm lidé různých vrstev a národností. Poirotovu pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett. Ten detektivovi nabídne tučnou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím smrtelným nebezpečím. Poirot však návrh odmítne. Následující noc nastanou komplikace. Vlak v liduprázdné jugoslávské krajině uvízne ve sněhových závějích a nemůže dál. Cestující i posádka musí čekat než k nim dorazí pomoc. Ráno přijde další šokující událost. Ratchett je ve svém kupé nalezen mrtev s řadou bodných ran! Poirot poté začne vraždu vyšetřovat. Je pravděpodobné, že vrah se stále nachází uvnitř zastaveného vlaku. Spolehnout se může detektiv především na svou pověstně výkonnou šedou kůru mozkovou. Podaří se mu rozplést nitky tohoto záhadného zločinu?
Dříve než začnete tuto knihu číst, chci Vás upozornit na jedno: Nepouštějte se do ní, pokud máte jinou naléhavou práci. Hrozí totiž, že se už od četby neodtrhnete a vaše povinnosti přijdou zkrátka. Kniha je napsána mimořádně poutavě a dokáže vtáhnout do děje. Za chvíli máte pocit, jako byste byli uvnitř vlaku s ostatními. Tajemství, kdo je vrah, vás nenechá v klidu a nutí Vás číst stále dál. Je to někdo z cestujících či snad z posádky vlaku? Atmosféra uzavřeného prostoru napětí ještě zvyšuje. Postavu Hercule Poirota nemusím jistě popisovat nikomu, kdo si oblíbil televizní seriál s výborným Davidem Suchetem v hlavní roli. Poirot by se dal charakterizovat jako malý, ješitný, výstřední mužíček noblesního chování, který občas chrlí osobité francouzské hlášky. Jeho genialita, intuice a komplexnost myšlení ho řadí mezi nejproslulejší literární detektivy. Už s ohledem na tuto postavu je dopředu jasné, že v knize najdeme i špetku jemného a inteligentního humoru. Závěr a rozuzlení příběhu stojí opravdu za to, naprosto originální.
Co říci závěrem? Pokud jste ještě od britské královny detektivek nic nečetli, toto je dobrá volba. Vraždu v Orient-expresu můžu bez obav doporučit každému, kdo má rád záhady a chce se při četbě bavit.


Článek napsal Jarda Kovanda || Listopad 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 24.11.2003, autor : Jarda Kovanda

Článek ohodnocen 253 čtenáři : Článek má 1455 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

08.01. 2013  10:57

Nebudu se pozastavovat nad tím jak se mluví v Belgii, ale souhlasím s názorem že Deset malých černoušků je nejlepší kniha této spisovatelky http://baila.net/kniha/182285928/deset-malych-cernousku

18.06. 2012  16:54

Všem vzděláním neoplývajícím lidem bych chtěla říct jednu novinku - ano, Hecule Poirot je Belgičan, ale, světe div se, v Belgii se mluví FRANCOUZSKY, proto když Poirot utrousí FRANCOUZSKOU poznámku, není na tom nic překvapivého, ale vy byste se spíš měli zamyslet alespoň nad tím, jestli tady nedáváte v plén naprosto zcestné poznámky, které nikomu nepomůžou, akorát ukazují vaše vzdělání a všeobecný rozhled.

22.11. 2009  23:58

Ano souhlasím, nikdy jsem nebyla zastánce detektivek, většina, co se mi dostala do ruky byli obyčejné nudné jednouché vraždy, jednoho dne jsem si koupila v antikvariátu Smrt na Nilu, abych měla po cestě, co číst a naprosto mě to strhlo a přečetla jsem ji neuvěřitelně rychle a tak to mám skoro se všemi knihami Agathy. Doporučuji také deset malých černošků, Vraždy podle abecedy, Temný cypriš a samozřejmě Smrt na Nilu, také velmi oblíbená.

25.04. 2006  22:09

To zalika: A co je divného na tom, že Belgičan mluví francouzsky?

08.01. 2006  22:33

K článku: autor píše, že H.Poirot občas utrousí "francouzskou hlášku". Je to pouze detail, ale podle mne docela podstatný, protože se nad tím Poirot často vsteká, on totiž Hercule Poirot je BELGIČAN a tak občas utrousí "belgickou hlášku".

Jinak: od A. Christie jsem s postavou H.Poirota četla vše, VŘELE DOPORUČUJI, mezi mé nej favority patří: Vraždy podle Abecedy, Vánoce Hercula Poirota, Smrt v oblacích atd.

10.07. 2005  18:44

myslím si, že to je naprosto perfektní detektivka a všem vřele doporučiji

06.05. 2005  13:47

Já osobně považuji jako nejlepší knihu Agathy Christie DESET MALÝCH ČERNOUŠKŮ. Tu Vám můžu doporučit a slibuji, že nebudete zklamáni.

01.09. 2004  13:08

článek jsem nečetla, dovoluji si ovšem upozornit na trochu netradiční knihu Agathy Christie, a to Pověz mi, jak žijete, o tom, jak s manželem archeologem absolvovala cesty po Blízkém Východě za archeologickými nálezy

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu