Stephen King - Running man

(1982)

Žánr : sci-fi

Je až neuvěřitelné, co dokáží vytvořit někteří režiséři z velice kvalitního materiálu. Dobře si pamatuji na rok 1990, kdy jsem poprvé měl tu možnost vidět film Running man s Arnoldem Schwarzennegerem. Jako desetiletý hošík, cizím jazykům nerozumějíc, sledoval jsem s údivem parádní film, o kterém jsem se ještě měsíce s kamarády bavil. Bohužel s odstupem času se z filmu stala podivná podívaná a nebýt Arnolda, nikdy bych se na něj už vícekrát nepodíval. Říkal jsem si, že ten, kdo napsal knihu Running man musí být úchylný. To jsem ještě Kinga neznal. Chcete vědět, o čem kniha je? Nebo to snad už víte? Viděli jste film, tak proč to číst? Nejlépe uděláte, když se na pár hodin zamknete v bytě s touhle knihou a dozvíte se, o čem kniha je. Já jsem udělal to samé a byl jsem mile překvapen.

Stephen King je znám tím, že píše brakovou literaturu, kterou lidé masově kupují, čtou, snad i jen proto, aby byli IN. Znám mnoho lidí, kteří Kinga považují za ničitele literatury. Když jim opatrně sdělím, že čtu Kinga, ale ne toho hudebníka, ale S. Kinga, vyvalí oči a v jednom okamžiku ze sebe vyvrhnou : „Brak, strašný brak, nesmysly, je to magor.“ Možná, pokud bych náhodou jednoho slunného dne roku 2001 nepřečetl první svou knihu „Mrtvá zóna“ a následně „Nezbytné věci“, a dostal bych se k nějakému jinému románu od Kinga, možná bych dnes s láskou nepsal články o přečtených kingovkách. Třeba bych zrovna narazil na něco pro mne „nezajímavého“ a po přečtení dvaceti stránkách bych knihu zahodil, a tím by pro mne King jako spisovatel skončil. A proč jsem se po několika letech dostal až ke knížce Running man? Jednoduše proto, že King dokáže psát nepřeberné množství knih, příběhů a povídek, které navzájem nejsou tématicky stejné. Jednou je to pořádný horror, pak nějaké sci-fi, poté příběh ze života, občas si zkusí nějakou tu detektivku, zase se vrátí ke krvelačnému horůrku. Většina knih popisují obyčejné lidi, obyvatele městeček v jejich přirozeném prostředí. King ale dokáže do příběhu vložit právě to, co ho dělá jedinečným. Proto se nebojím sáhnout po další knize, byť prvně jsem viděl „ten strašný“ film.

Amerika roku 2025 je společnost dělící se na dvě části. Na jedné jsou pracující lidé, kteří mají peníze a užívají života. Na druhé straně je chudina. Jsou to prakticky lidé, kteří ať už vlastní chybou přišli o zaměstnání, nedostali se na dobrou školu, propadli drogám, či jen nechtěli žít jako ti druzí. Jsou zalezlí ve svých norách a doufají, že se dožijí dalšího dne. Miliony těchto lidí po celých státech tímto způsobem žijí. Jsou to nevyzpytatelní, zločinci, nemocní a společnost si s nimi neví rady. Existuje tu jen jedna věc, která je dokáže držet v jejich norách a pomalu je nechat poumírat. Televizní pořad VéVé. Jak mi u nás máme TV NOVA, oni na své ovečky vymysleli sportovně soutěžní pořad VéVé. Pravidla jsou jednoduchá. „Potřebuješ peníze a jsi ochoten pro to něco udělat? Přijdi k nám, podepiš smlouvu a my tě dle našeho uvážení umístíme do některé z našich soutěží, které se vysílají na kanále VéVé. Pokud úkol úspěšně splníš, dostaneš odměnu. Hodíme tě např. do bazénu s krvelačnými krokodýli a pokud jim dokážeš utéci, vyhráváš.“ Měli na programu několik takovýchto zajímavých soutěží jimiž vévodila soutěž doslova královská – Běžec. Pravidla jsou jednoduchá. Pokud vyberou správného soutěžícího, dostane 48 hodin náskok a pár tisíc dolarů v hotovosti. Úkol zní jasně, nesmí se dostat do rukou lovců, kteří po něm začnou pátrat. Může utíkat po celých spojených státech. Za každou hodinu co přežije, dostane 100 dolarů. Cílem hry je soutěžícího zabít, odměnu dostávají jeho příbuzní. Velice chytře myšlená hra, do které se aktivně zapojují i ostatní obyvatelé - hřejivě reklamní slogany hlásají : „Chyťte si svého běžce!“

Na smetišti společnosti žije pan Richards se svou ženou a dítětem. Peněz nemají a dcerka je ukrutně nemocná. Tak se jednoho dne sebere a přihlásí se jako soutěžící VéVé. Snad si nějaké ty peníze vydělá a zaplatí dcerce slušnou lékařskou péči. Vydává se proto na druhou stranu města, kde se zařadí do jedné z front, ve kterých čekají další lidé s vidinou lehce vidělaných peněz.

Running man je kniha, dalo by se říci která vybočuje z klasické Kingovi tvorby. Je to příběh, ač vložen do budoucí doby, který prezentuje člověka v kritické životní situaci, který chce pomoci své rodině. Tento člověk pak následně putuje s cílem jediným, opět shledat svou milovanou. Nesetkáme se s ničím tajemným, nadpřirozeným, či obdivuhodným. Jen budeme svědky života lidí, kteří ne svou vlastní vinou jsou nuceni žít v takovém prostředí, které jsme jim připravili. Kniha mne překvapila, jak je kvalitně a poutavě napsaná. Přál bych si, aby film Running man byl zfilmován přesně dle knihy, vzniklo by opravdu skvělé filmové dílo.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Prosinec 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 30.12.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 47 čtenáři : 



Článek má 1283 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

11.01. 2004  20:00

to hakisuka :
no vidíš, aspoň sis ten článek přečetl, o tom kde čtu knížky můžeme polemizovat......

11.01. 2004  00:56

az na to ze ses nezamkl v byte ale cetl si to v hospode!!!!!!!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu