Frank Herbert - Mučená hvězda
(1977)
Žánr : sci-fi
Franka Herberta každý scifista jistě zná. Jeho DUNA patří mezi zlatý fond světové science fiction. Dnes mám před sebou jednu z jeho mnoha knih, jenž nese název Mučená hvězda ( Whipping Star ). Delší dobu se chystám na přečtení Duny, ale zatím jsem se k ní stále nedostal. Jelikož jsem od Herberta snad ještě nic nečetl, udělal jsem si takový menší průzkum a začetl se do jeho náhodně vybrané knihy. Jsem spokojen? Určitě ano, neboť tato kniha byla dozajista zajímavým čtením.
Prvně se trošku zorientujeme, kde že se to čtenář po otevření této dvou set stránkové knihy ocitá. Co se týče umístění ve vesmíru, tak se nejedná o naši galaxii, ale o nějakou jinou, pro nás neznámou a nedosažitelnou. Časově na tom taky nejsme špatně, příběh se odehrává někde ve velmi daleké budoucnosti. Ještě se musí čtenář seznámit s bytostmi, se kterýma přijde do styku. Tak předně by to měli býti lidé, kteří se po svých toulkách po vesmíru dostali až sem. A ten zbytek nemá smysl ani představovat, neboť jsou prostě jiní, různých tvarů a schopností. Spisovatel naštěstí nenechává čtenáře až tak tápat, s jistotou se dovídá, že se z počátku ocitá na planetě Přátelství v soustavě Sfich.
A teď do koho se vlastně vtělíme v tomto románu? Zplnomocněný sabotér Jorj X. McKie, senzitiv vládní agentury. V tuto chvíli pobývá na planetě svatebních cest Tutalsee, kde se rozvádí se svou čtyřiapadesátou manželkou. Znenadání je kontaktován svým kolegou z planety Přátelství, který mu oznamuje celkem důležitou zprávu, a to : „U Divizního Města, tady na planetě Přátelství, se včera v noci vynořil na břeh celebanský sféroid.“ Tato zpráva McKieho ohromila, neboť poslední dobou tajemní tvorové Calebanové, kteří zprostředkovávají okamžitý meziplanetární transport pro ostatní druhy senzitivních bytostí, se začínají pomalu a jistě vytrácet. A teď se z ničeho nic objeví sféroid, záhadné obydlí Calebana, osamoceno na břehu jezera a nechráněno. McKie se proto okamžitě vydává skrze transportál ( podivně zvaný Oko ) na cestu dlouhou 200 000 světelných let na planetu Přátelství, kterou zvládá za několik vteřin.
Zde začíná obdivuhodný a tajemný příběh za záchranu všech senzitivů ve vesmíru. Pilířem tohoto příběhu je samotné setkání McKieho s posledním Calebanem zvaným Fanny Mae. McKie a jeho spolupracovník Alichino Furuneo se ocitají uvnitř sféroidu a seznamují se s podivnou a tajemnou bytostí, jenž nemá hmotnou životní podobu a oběma se zjevuje v podobě lžícovitého tvaru. Toto setkání považuji za nejzajímavější částí knihy, neboť se čtenář ocitá tváří v tvář neznámé životní formě a začíná s ní komunikovat, objevovat její tajemství a utrpení. Pro McKieho to není lehká záležitost, neboť samotná komunikace klade mezi něho a Fanny Mae nemalé překážky. Caleban vlastně nemluví, jen vysílá své myšlenky. V knize mne zaujala pasáž, ve které se McKie a Caleban seznamují: Uvnitř sféroidu zachytil McKie dojem pohybu vycházející ze lžícovité nádoby. Najednou si uvědomil, že je v přítomnosti Calebana. „Jsem... ehm, Jorj X. McKie, Úřad pro sabotáž,“ představil se. Ve lžíci se cosi pohnulo a vzápětí za tímto pohybem následoval dojem vyzářené myšlenky: „Seznamuji se s tebou.“
Větší část příběhu se odehrává ve sféroidu. Neobvyklá náklonnost Fanny Mae k sabotéru rozplétá nevyhnutelnou budoucnost všech senzitivů a tím pádem zánik celé civilizace. McKie musí za každou cenu zvrátit tuto současnou situaci, najít trýznitele posledního Calebana a dostat se na takovou úroveň v komunikaci s Fanny Mae, aby pochopil proč se toto všechno děje.
Tento román je vlastně detektivka navlečená do sci-fi kabátku, okořeněná bizardními postavami, zajímavou zápletkou, nádechem romantiky a překvapující pointou. Tento druh románu se dobře čte, nezahlcuje čtenáře přebytečnými informacemi a jde přímo k věci. Z počátku bude trošku překvapující, jak si spisovatel s čtenářem zahrává, dosazuje ho do neznámého světa, kde lidé pospolu žijí s dalšími bytostmi vesmíru, např. s divnými tvory smrkovitého tvaru, jenž si říkají Taprisioti. Přesto si myslím, že touto knihou dokáže Frank Herbert čtenáře pořádně upoutat a závěr knihy to jen dokazuje. Kdo jsou vlastně Calebanové? Překvapující!
Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2005
Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 05.03.2005, autor : Marian Gallo (aka Silver)
Článek ohodnocen 80 čtenáři :
diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu
Napsat příspěvek ...
tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...