Andrzej Sapkowski - Sága o Zaklínači 3 – Křest ohněm

(1996)

Žánr : fantasy

Zaklínač se pomalu zotavuje v bájném lese Dryád ze svého ošklivého zranění, které utrpěl při souboji s Vilgefortzem, velmistrem kouzelníkem, jež se snažil polapit posledního potomka starší Krve, mladou, k zaklínačskému umění vedenou dívku Ciri. Genové dědictví jí propůjčuje nevídané schopnosti, ale jejich ovládání je zatím nad její síly. Náhoda tomu chtěla, aby unikla, ale místo, kde se ocitla, lze bez větších skrupulí nazvat pravým peklem. Ciri však měla velké štěstí a nyní, po velkých strastech, se nachází, jako člen, v bandě loupežníků s názvem Potkani.

Třetí díl ságy o Zaklínači pojednává o Geraltově výpravě za nalezením ztracené Ciri. Na jeho cestě ho doprovází básník Marigold a lučištnice jménem Milwa. Nikdo však neví, že jejich cesta, se ve skutečnosti stane pravým křtem v ohni, jelikož oheň očišťuje, ale zároveň spaluje. Na své výpravě, za „očistou duše“, nezůstanou sami. Potkají cestou mnoho „lidí“ a nemalou část příběhu putují právě s nimi. Největší záhadou se však stane bylinkář Regis, z kterého se později vyklube opravdové překvapení a Andrzej Sapkowski tímto, ač velmi zvláštním způsobem, oživil průběh celé ságy, který ve třetím díle dostává tu správnou „šťávu“.

Přiznám se, že první dva díly jsem četl s nadšením, jelikož byly vynikající, ale až třetí část mi ukázala opravdovou jízdu na střele, která neustále nabírá na rychlosti. Událost střídá událost, zápletka se posunuje vpřed a charisma všech postav nezná mezí. Sapkowski se obratně vyhýbá zaběhnutému klišé a ačkoliv svým psaním, velmi podrobným a popisným, nedává možnost rychlého posunu v příběhu, tak vás ani na chvíli nenudí.

Nejvíce mě na této knize zaujal způsob, jakým se Sapkowskému povedlo začlenění nových prvků, do již zavedených postav. Jejich povaha, utvořená jejich vzpomínkami a zkušenostmi, se pomalu mění, jelikož jsou postaveny do situací, které jsou proti jejich přesvědčení a způsobu života, avšak shoda okolností tomu chtěla, aby i oni poznali druhou stranu mince. V třetím díle Ságy o Zaklínači se jedná o největší „tahák“ příběhu a přiznám se, že jsem někdy úsměvné, někdy politováníhodné situace přijal s velkým „potleskem“, jelikož něco podobného jsem již dlouho nezažil.

Ještě před rokem jsem se divil, proč jsou knihy od Sapkowksého jedny z nejprodávanějších u nás v republice. Teď už to vím a jsem rád, že jsem se k nim také dostal. Nebudu vám lhát, knihy to jsou výtečné, a přesto, že se jedná o Fantasy, tak velmi vytříbeného vkusu. Bohužel svým zaměřením jsou i těžší ke čtení, jelikož obsahují velké množství politiky a i rozvětvená zápletka může spoustě lidí dělat problémy.

Pokud se nebojíte „těžšího“, avšak zábavného čtení, které v mnohém překvapí svou originalitou, tak neváhejte. Prokousat se prvními díly by neměl být problém a třetím už vůbec ne. Já se nyní s velkým potěšením začtu do dílu čtvrtého.


Článek napsal Jumbik || Červenec 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 12.07.2005, autor : Jumbik

Článek ohodnocen 252 čtenáři : Článek má 1311 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

23.11. 2013  20:49

Začínám číst a moc se těším!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu