Stephen King - Pistolník, Temná věž

(0)

Žánr : sci-fi

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

ROLAND: poslední pistolník, uzavřený do sebe, působí odtažitě, nerad se s kýmkoli sbližuje, vyniká obrovským sebeovládáním a, popravdě, v této knize se toho o něm člověk moc nedozví.

MUŽ V ČERNÉM: čaroděj, oblíbenec Temné věže a sluha čaroděje Martena.

JOHN CHAMBERS: desetiletý chlapec pocházející z New Yorku, miluje Rolanda víc než svého vlastního otce, na svůj věk je sice malý, ale velice inteligentní a nedělá mu problém překonávání nepříjemných a obtížných překážek

OBSAH KNIHY:

Kniha se odehrává ve světě, který je tomu našemu velice podobný, ale jsou tu jisté rozdíly. Hlavní postavou je poslední pistolník světa Roland. Na začátku příběhu se nalézá v poušti. A jeho nynějším cílem je dostihnout Muže v černém. Putuje za ním už dlouhou dobu a každý večer v poušti objeví vyhořelé ohniště s poskládaným topivem - ďáblovou trávou do přesného mystického obrazce.
Rolandovi už dochází voda, když se dostane k hliněné chýši. Dá se do řeči s jejím majitelem Brownem, trochu podivným mlčenlivým mužem. Ten mu představí svého krkavce Zoltána a pozve ho dovnitř nechá ho si odpočinout a dá mu najíst a napít. Roland stále čeká, až se ho při jídle začne Brown vyptávat, ale nedočká se. Tak tedy nakonec začne sám, protože přijde na to, že svůj příběh prostě někomu vypovědět musí.
Vypravuje o tom, jak se vlastně do této chatrče dostal. Mluví o tom, jak stopoval Muže v černém až do Tullu. Bylo to pochmurné malé městečko na okraji pouště. Ulicemi zněla stará nahrávka „Hej Jude” a těch pár lidí, kteří ve městečku zbyli, se na Rolanda nedívali zrovna přátelsky, spíše nedůvěřivě nebo dokonce nenávistně. Dojde do místní hospody a všimne si docela hezké servírky Allie. Uvidí tam spoustu podivných lidí, ale nejpodivnější je muž, který podle svědků už jednou zemřel, ale když ležel v hospodě na stole se zkříženýma rukama, objevil se Muž v černém. Neustále se smál a všude rozhazoval po hrstech zlatých. Když si všiml mrtvého, řekl, že udělá jeden obzvlášť speciální žert. A ubohého muže znovu dovede na náš svět. Nikdo tomu nechce uvěřit a popravdě, ani nikdo nestojí o to, aby ten opilec, který nemá nikoho blízkého, byl stále v jejich městě. Na to Muž v černém zmizí.
A po nějaké době přijde Roland. Nikomu se to moc nelíbí a tak se servírka, které hostinec patří pistolníka ujme. Nějakou dobu u ní bydlí, když jednou uslyší, že se lidé sbíhají do kostela. Jde s nimi a v kostele se ukryje. Kněžka, která lidem vtlouká do hlavy, že on, Roland je to nejhorší, co mohlo Tull potkat a že je potřeba ho zničit. Ta tlustá kazatelka pistolníka něčím neuvěřitelně přitahuje a dojde mu, že v tom má prsty Muž v černém. Ještě ten den se za ní vypraví a tam ho přepadne dav rozzuřených měšťanů. Pistolník v tu chvíli nemá moc na vybranou a všechny do jednoho, včetně Allie postřílí.
Pak se v klidu nají a jde spát do postele, kde každodenně líhal s Allie. Potom odejde z městečka a jde dál do pouště…
U Browna zůstane pouze přes noc a další den se znovu vypravuje za Mužem v černém. Po mnoha dalších dnech na cestě, pistolníkovi znovu dochází voda a musí se hodně nutit k dalšímu pochodu. Najednou před sebou uvidí jakousi stodolu a před ní nějakého člověka, považuje ho za Muže v černém, ale když zjistí, že je to nějaký malý chlapec upadne do bezvědomí. Probudí se, když se mu ten chlapec pokouší dát napít. Řekne Rolandovi, že se jmenuje Jake Chambers a že pochází z New Yorku. Roland nikdy o žádném takovém městě neslyšel a Jake ani neví, jak se sem dostal. Dovolí pistolníkovi aby ho zhypnotizoval a on uvidí malého chlapce, jak přechází nějakou ulici a tu ten chlapec spatří Muže v černém a hned na to ho někdo strčí pod auto, on umírá a hned na to se probudí u staré stodoly v Rolandově světě.
Pistolníkovi se chlapec líbí a tak ho s sebou vezme, i když ví, že to je další past od Muže v černém. Putují spolu mnoho dní až se dostanou k oáze, kde pistolník najde démona, kterého donutí mluvit o jeho osudu. „Klíčové je pro tebe číslo tři. První je mladý, tmavovlasý. Ocitl se na pokraji loupeže a vraždy. Nakazil ho démon. Jméno toho démona je HEROIN. Druhá přijíždí na kolech. Její mysl je z železa, ale srdce a oči jsou měkké.Třetí je v řetězech. A chlapec je tvou branou k muži v černém. Muž v černém je tvou branou ke třem. Tři jsou tvou cestou k Temné věži. ”
Roland se vydává s Jakeem dál.Dostanou se až nahoru. Během nocí vypráví Roland Jakeovi o minulosti - je posledním svého druhu. Už ve čtrnácti se stal mužem pod vedením učitele Corta. Jeho matka totiž spala s čarodějem Martenem, který se později uchýlil i k vraždě Rolandova otce. Začíná revoluce a hrad, kde Roland bydlel se stává ruinou. Svět se hnul (jak často říká Roland).
Na vrcholu hor se jim podařilo dohonit muže v černém. Ten Rolandovi řekl, že se sejdou na druhé straně, ale jen on a Roland. Nato mizí v jeskyních. Roland s Jakeem se tam vydávají také. Naleznou koleje a starou drezínu. S její pomocí se dostávají skrz skálu v úplné tmě. Po cestě mají velké problémy, ale nakonec se dostanou až k průchodu ze skály. Tak se nachází obrovský zrezivělý a poničený most. Na druhé straně u východu čeká Muž v černém. Most pod Jakeovýma nohama ale nevydrží a v tu chvíli si musí Roland vybrat mezi Temnou věží nebo svým „synem”. Pistolník se naposledy zadívá na Jakea a odchází po mostě dál za Mužem v černém. Roland ho nemůže zabít... Požádá ho tedy, aby mu řekl všechno, co ví, o Temné věži. Muž v černém přivolá noc, která bude trvat po celý jejich rozhovor a pak začne mluvit o svém pánu. Potom mu vyloží karty a řekne, že se pistolník musí vydat na západ k oceánu, tam proběhne výběr tří. Pak luskne prsty a noc, se změní v den.
Pistolník se probudí a z Muže v černém zbývá jenom kostra, jak dlouho jsme si asi povídali? Pak se vydává na západ, pro své tři společníky…

JAZYK A KOMPOZICE:
Tato kniha je psána er-formou a vypravěč je objektivní, takže nezúčastněně popisuje děj. Způsob vyprávění je chronologický. V knize se objevuje hodně přímých řečí.

VLASTNÍ HODNOCENÍ
Četla už jsem spoustu knih od Kinga. Dovedla mě na to moje sestra, která se na horory nemůže koukat, ale miluje jejich čtení. Přečetla jsem několik hororových povídek, přišlo mě to zajímavé, ale přišlo mi, že mohu stále najít něco lepšího. Když jsem jednou v knihovně zase hledala knížky pod písmeny KIN. Narazila jsem na knihu Pistolník, Temná věž. Zaujalo mě to a tak jsem si to odnesla domů. Čtením jsem si krátila nudnou dovolenou na Slovensku. Ta kniha mi přišla neuvěřitelně zajímavá. Obávám se, že s toho děje to tak nevyznívá. Četla jsem několik referátů na tuto knihu a v jednom bylo řečeno, že tato první kniha je není oproti ostatním Kingovým dílům moc zábavná. Možná to bylo hlavně tím, že na tom Slovensku to vážně moc zábavné nebylo, ale mě se velice líbila.
Svět ve kterím Roland žije je našemu tak podobný a to jistě není náhoda. Myslím, ze se v něm King snaží ukázat budoucnost našeho světa. Ale tu snad nejhorší budoucnost, jaká může nastat. Všechny postavy žijící v pistolníkově světě často říkají, svět se hnul, nebo, to bylo jestě před tím, než se svět hnul. Zajímalo by mě, co se tím přesně myslí, jak se svět hnul? Ale to se snad dozvím z dalších dílů :)
Líbí se mi, jak King vše dokáže popisovat s takovými detaily, jak se věnuje pocitům svých postav. Zaujala mě i napínavost určitých scén, hodně jeho děl je napínavá od začátku až do konce, ale v této knize jsou části naprosto klidné, které kontrastují s nenadálým rychlým spádem děje. Osoba Jakea mi přišla velice zajímavá, Jake byl desetiletý chlapec, na svůj věk byl ale nadmíru podivný. Byl velice chytrý, uvědomělý a také mu nedělalo problémy snášet tu obtížnou cestu.
Všechny díly Temné věže se mi moc líbily a dalo mi to spoustu podnětů k zamyšlení.


Článek napsala Zamallla || Duben 2009


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 26.04.2009, autor : Zamallla

Článek ohodnocen 7 čtenáři : Článek má 1243 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu