William King - Warhammer 40.000: Hvězdný vlk

(2002)

Žánr : sci-fi

První kniha ze světa Warhammer 40.000 od autora trolobijecké série Williama Kinga. Opustíme chaosem pokřivenou architekturu Praag, mrazivé kislevské pláně a katakomby Nulnu. Před námi je nekonečný vesmír, ve kterém se odehrává stejně nekonečný zápas mezi bohy Chaosu a služebníky Císaře.

___Jsou čtyři velcí bohové chaosu - čtyři bratři v temnotě, kteří řídí pekelný kraj známý jako Říše chaosu. Není to hmotný svět, ale místo bez fyzikální či světské hranice, obrovská beztvará améba mimo dosah světla slunce a hvězd. Ze svého výhodného postavení mimo vesmír a čas bohové chaosu hloubají nad ubohým skotačením smrtelníků, asi jako lidé mohou studovat mraveniště.___

Na samotném začátku William King trochu nesměle přešlapuje na místě, které je mu důvěrně známé, tj. fantasy svět zhruba na úrovni našeho středověku vykazující znaky severské kultury. Na prvních stránkách knihy se odehraje i jeho symbolické loučení s klasickou fantasy v podobě jedné větší šarvátky „ze staré školy“. Teprve pak se odhodlá k prudkému odrazu a čtenář se náhle ocitá ve vesmíru se vším, co k takovému prostředí náleží. Vítejte ve městě Železných pánů!

___Čtyři velcí bohové mají tato jména. První a největší je Khorne, Krvavý bůh, známý také jako Pán lebek. Druhý nejsilnější je Tzeentch, Měnitel cest, některými zvaný Velký černokněžník. Další je Nurgle, Lord rozpadu, mistr morů a nemocí. Posledním je mladý Slaanesh, pohledný Kníže chaosu, svůdný a zvrhlý ve své nadpřirozené laskavosti.___

Z Hvězdného vlka je ale přece jenom cítit autorova nezkušenost se sci-fi žánrem. Hlavní hrdina Ragnar Hromová pěst (v herním světě Warhammer 40.000 osoba tohoto jména skutečně existuje, W. King ve svých knihách pouze líčí minulost tohoto bojovníka) z kapituly Hvězdných vlků sice dobře ovládá rotomeč a slušně střílí z bolterové pistole, jenomže když se spolubojovníky čelí nepřátelům, vkrádá se do čtenářovy duše zvláštní smutek.

Popisy soubojů mezi Hvězdnými vlky a příslušníky Chaosu tratí právě na popisu technické stránky věci. Jako by autor náhle nevěděl, co se všemi novými zbraněmi a technologiemi. Jako by mu chybělo k zefektnění bitevní scény včas seslané kouzlo či magický artefakt. Stále dokola šablonovitě nechává rotomeče zahryzávat se do nepřátelských těl, štěkat bolterové pistole hrdinů v modifikovaných zbrojích a s genetickými štěpy v tělech. Ne, nevadí to moc, ale pokud si vzpomenete na starší díla, rozdíl v kvalitě popisu soubojů je patrný.

___Historie chaosu není psána stoupenci temných bohů. Nejsou žádné knihovny naplněné svazky, kde by se vzpomínalo na skutky bojovníků chaosu. Chaos se nesnaží budovat města, založit civilizaci či rozvíjet umění. Jen ničí a korumpuje vše, čeho se dotkne.___

Možná i proto, že si autor chtěl osahat nové prostředí, není příběh Hvězdného vlka tím pravým ořechovým, které William King rozhodně umí připravit. V podstatě jde o klasickou military science fiction, kde nás seznámí s hrdinou, jenž začíná od nuly. Musí podstoupit velmi tvrdý výcvik vedený nekompromisním a zkušeným seržantem, zakusit rivalitu, dokázat, že je nejlepší, získat si několik věrných přátel, složit poslední zkoušku před uvedením do Kapituly a záhy na to absolvovat svou první bitvu s pokřikem „Za Císaře!“ na ústech.

___Cesta zatracení začíná u našich dveří a nám stačí jen otočit se zády k srdci a k domovu, abychom po ní mohli udělat první krok.___

Ano, kniha zdařile kombinuje prvky sci-fi a fantasy. Jak už je Kingovým dobrým zvykem, dobře se čte, ale zároveň nepřináší nic nového. Pokud to přeženu, dá se srovnávat s Kadety ze South Pointu od Bena Weavera. S tím rozdílem, že poslední jmenovaná se nemůže chlubit bohatou a propracovanou historií světa, do kterého je děj zasazen.

Třeba právě množství informací paradoxně bránilo rozletu Kingovy fantazie, neboť váhal, které z ingrediencí použít a zároveň nezkazit výsledný produkt. Proto si zvolil jednoduchou základní dějovou linií, byť se neubránil pošilhávání po dalších přísadách v podobě častých (a někdy zbytečných) šarvátek s několika exotickými rasami světa W 40.000, které dějově nikam nevedou.

Jelikož autor textu zná i další dvě pokračování, může už teď prozradit, že jde o odrazový můstek a podle dojmů z prvního dílu by se neměl zavrhovat zbytek.

William King
Hvězdný vlk (Space Wolf)
Polaris, 2002
Překlad: Petr Velan
276 stran
---------------------------------------------------------------------------------------------
William King (* 1959), též známý jako „Bill King“, je spisovatel science-fiction a fantasy. Narodil se v Stranraeru (Skotsko).

Jeho povídky se objevily v sbornících The Year's Best SF, Zenith a časopisech White Dwarf a Interzone. Je autorem cyklu o Gotrekovi a Felixovi ze světa Warhammeru a autorem série Hvězdný vlk ze světa Warhammer 40.000.

Dlouho žil v Praze, ale nyní se s manželkou Radkou vrátil do Skotska, kde pracuje na dalších knihách.


Článek napsal Alex Farnijev || Říjen 2009


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 31.10.2009, autor : Alex Farnijev

Článek ohodnocen 8 čtenáři : Článek má 1253 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

15.02. 2010  14:33

Mam doma všechny 4 díly Hvězdného vlka a je to hodně zabavna literatura.Vlastně jsem přečetl všechny knížky od tohoto spisovatele a mužu říct že je pro mě číslo jedna ve fantasy literatuře.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu