David L. Golemon - Ničitel světa

(2006)

Žánr : thriller

Tentokráte jsem se zaměřil na spisovatele u nás celkem neznámého. David Lynn Golemon napsal od roku 2006 celkem 8 knih a prozatím jenom jedna z nich se dostala k nám k českému čtenáři. Tou je kniha Ničitel světa (v originále Event) a byla přeložená a vydaná až v roce 2011. David Golemon je americkým spisovatelem, který vyrostl v Kalifornii a sloužil v amerických ozbrojených silách. Zároveň jeho koníčkem je výzkum, zejména historický výzkum. Tyto dvě zdánlivě odlišné životní zkušenosti ho přivedly k inspiraci a k sepsání mnoha příběhů, které v nich celkem zdařile zkombinoval. Podtextem událostí jeho románů je skutečnost ( a David ji sám vidí ), že pochopení historie nám umožňuje vytvořil lepší budoucnost.

A tak vznikla první jeho kniha z knižní série Event Group – Ničitel Světa (291 stránek). Škoda jen že český vydavatel neponechal originální název Event (v překladu událost), který lépe vystihuje tuto knihu. Následovně každý rok napsal další příběh, který volně pokračoval s tím, co s Ničitelem světa započal. Hlavní postavy zůstávají a jen se obměňuje „event“, neboli událost (historické dědictví), které se skupina Event chystá prošetřit. Jsou to u nás zatím nevydané knihy Legend, Ancients, Leviathan, Primeval, Legacy a Ripper.

Ničitel světa – první kniha, ve které spisovatel čtenářům přestavuje tajnou skupinu Event, která sídlí ve spojených státech a je nezávislá organizací podřízená přímo prezidentovy USA. O existenci této organizace vědí jen její členové, několik ověřených složek speciálních sil a pár představitelů vlády. Již více jak 120 let je hlavním úkolem Event Group najít, skrýt, zkoumat rozličné předměty a informace pocházející z naší minulosti a rozhodnout, jak bude naloženo s výsledky výzkumu těchto předmětů a událostí. Jakým způsobem dokáží ovlivnit naši přítomnost a budoucnost a v jakém rozsahu a komu zveřejnit tyto informace. Logicky - některé záležitosti zůstanou navždy skryty v trezorech, jiné zase po určitém čase budou v té či oné formě zveřejněny. Za těchto více jak 120 let, v blíže nespecifikovaném místě v Nevadské poušti, stovky metrů hluboko v podzemí, bylo nashromážděno velké množství předmětů. Mezi ně patří vše co si dokážete představit. Artefakty z dob faraonů, různé předměty, nástroje, písemnosti, dopravní prostředky a dokonce i části těl zvířat a lidí a zachovalé lidské pozůstatky. Většina z těchto přísně střežených předmětů již prošla podrobným bádáním a výzkumem, některé jsou stále předmětem neustálého zkoumání.

Příběh knihy začíná na moři. Křižník s volacím znakem Bootlegger, který chrání letadlovou loď, jenž je na zpáteční cestě do svého domovského přístavu ve státě Washington, zaznamená na radarech nový letecký cíl, který bez udání svého volacího kódu naruší letecký prostor v dosahu 1200km od válečného plavidla. Na průzkum jsou vyslány dva letouny F14D. Následuje standardní postup pro vyhledání cíle a pokus o kontakt a upozornění, aby se objekt vzdálil od vojenské skupiny a uvedl svou identifikaci.

Od tohoto okamžiku román přechází k fikci. Je sice postavena na reálných základech naší současnosti (ale i historie), a dále pokračuje svou vlastní cestou, která je krmená představivostí autora knihy... A tak piloti proudových letadel Super Tomcat narazí na dva neidentifikovatelné létající předměty (UFO), dojde ke kontaktu a obě dvě stíhačky a taktéž létající talíře jsou vážně poškozeni a zřítí se. Nebudu zde rozebírat jak probíhal první kontakt (no spíše již druhý), kdo byl lepší a proč oba dva mimozemské stroje byly poškozeny. Důležité je, že tato událost, tento Event se stal a tedy skupina Event mohla započít své další pátrání a samozřejmě jednu ze svých největších dobrodružství.

Prozatím jsme asi na dvacáté šesté stránce knihy a před námi je celkem zajímavý příběh. Proč tyto dvě UFO byly na Zemi? Dokáže si Event Group zajistit výsadní právo, jakožto jediná agentura a organizace v zemi, hledat a prozkoumat místo dopadu? Co tady vlastně mimozemšťané pohledávají a co nám pěkného přivezli? A je Země vůbec nějak ohrožena touto událostí? Čtenáře ještě čeká spousta dalších otázek a očekávání v této knize. V tuto chvíli již více prozrazovat nebudu a přeji ostatním, aby se nechali příjemně překvapit stejně jako já.

V knize je znát, že spisovatel čerpá ze svých zkušenosti z vojenské služby a dokáže své poznatky a i technické, vojenské a zbraňové detaily dobře zužitkovat. Ostatně kromě dvou případů, tak veškerá uvedená vojenská technika, zbraně a taktika jsou postavená na reálných, v té době známých zkutečnostech. Samozřejmě nepochybuji i o tom, že David Golemon využil poradenství některých vojenských a vědeckých poradců, které během psaní knihy oslovil. Celkově pozadí knihy pro mne samotného zní celkem věrohodně a takto si nějak představuji možný první kontakt. I taková podobná organizace může v té či oné podobě existovat. A kdo ví, třeba něco podobného již mohlo v našem reálném světě proběhnout a nebo se teprve stane. Mimo jiné i proto sám spisovatel tuto knihu neřadí do science fiction, ale do kategorie thriller.

Mám tu pár negativních věcí, které bych vypíchnul. Možná to autora v tomto případě trošku omlouvá, neboť se jedná o jeho první knihu. Několikrát jsem si všiml, že co se týče dialogů knižních postav - občas se zdá býti roztržitým a nechává čtenáře na rozpacích. Mnoho slov, mnoho lidí a mnoho akce pro jeden časový úsek. Vznikne z toho taková ta taškařice, kdy čtenář nestačí sledovat a hlavně si představovat, kdo a co právě provádí a ztrácí se ve jménech. Je to hlavně znát při konci knihy, v podzemních tunelech, kdy se několik průzkumných skupin snaží popisovat, co se právě kolem nich děje. Spisovatel mohl také dát více prostoru mimozemským zvířatům, ničitelům světů. Z počátku se zdálo, že se více seznámíme s myšlením a úmysly těchto zvířat, ale jak kniha plynula, již jsme se do nich nevtělili. Další věc - i když se spisovatel snažil vyhnout nešvaru mnoha filmových režisérů a i svých kolegů, i on sám se dopustil několika logických přehmatů. Kdy samotná postava udělala něco, co by v normálním životě neprovedla.. A nebo takové ty náhody a nepravděpodobné rozhodnutí, které nechal přesunout na pomyslných vahách od nepřátel k těm dobrým a správným chlapům. Takže čtenáři, kteří fandili těm „zlým“, budou opět zklamaní a tak trochu předvídatelný konec se naplní. Ale takto to někdy chodí jak ve filmu, tak i v papírovém světě.

Celkový dojem z této knihy je velice pozitivní a myslím si že i námět je vcelku originální. Nechybí tu i špetka špionáže, politikaření a předvedení experimentální vojenské výzbroje. Co se týče přímého knižního pokračování, nejsem si jistý jestli nějaké takové je. Další knihy jsou sice o skupině Event a setkáme se v nich s hrdiny z tohoto románu, ale nový cíl zkoumání je vždy jiný (tajemné podmořské plavidlo, dávno zapomenutý a podivný stroj civilizace Inků a nebo prehistorický predátor). Takže na otázku, jestli nás opět navštíví mimozemšťané a jaká bude jejich reakce - neznám odpověď. Tedy snad některá budoucí kniha, kterou Golemon napíše, se vrátí zpět k události číslo jedna a předvede nám odvetu Šedých.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Duben 2013


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 11.04.2013, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 6 čtenáři : 



Článek má 3178 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu