Thomas Harris - Červený Drak

(1981)

Žánr : thriller

Znáte Dr. Hannibala Lectra? Kdo by ho neznal. Mlčení Jehňátek je fenomén, jeho hlavní postava - doktor Hannibal Lecter se stal legendou psychologického thrilleru. Charismatický, nesmírně inteligentní a fyzicky schopný šílenec, psychiatr, nadaný neuvěřitelnou fantazií a obrazotvorností, uhlazený distingovaný gentleman, schopný těch nejbrutálnějších a nejodpornějších zločinů. Lecter se zakousl do nejednoho diváka. Po téměř deseti letech následoval druhý díl „Hannibal“. I v tomto filmu si zahrál Hannibala Anthony Hopkins. Zloduchovi jde po krku agentka FBI Starlingová (Jodie Fosterovou nahradila sexy Julianne Mooreová). Oba tyto filmy byly zfilmovány na základě knižních předloh spisovatele T. Harrise. V roce 1981 publikoval Thomas Harris Červeného draka, první díl volné tetralogie o skvělém psychiatrovi, který své znalosti dal do služeb krvavých zločinů. Muže, který je esencí zla, si většina z nás spojuje s mistrovským hereckým výkonem britského herce Anthony Hopkinse v "Oskarové" Mlčení Jehňátek. Ze začátku bych Vás chtěl upozornit na to, že pokud se třesete na běsnění Hannibala i v prvním díle „Červený drak“, bohužel tomu tak není.

Thomas Harris krom knih Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal a Hannibal zrození ještě napsal jednu knihu pod názvem Černá neděle. Veškeré jeho knihy byly následně zfilmovány.

Po knize Červený drak jsem šáhl jen proto, že se mi oba dva filmy o Hannibalovi velice líbily a samotný A. Hopkins svou roly odehrál vskutku královsky. Od Červeného draka jsem očekával příběh o samotné postavě Dr. Lectra. Ale přesto mohu říci, že kniha je vcelku velice slušná kriminálka se vším, co k ní patří. Pomalejší úvod, který nám představí nejbližší postavy a jejich stručnou minulost. Představí nám také zákulisí vyšetřování , pocity jednotlivých postav. O našem milém Hannibalovi zatím žádná zmínka. Tento román nás neustále napíná, nechává nás čekat na věci budoucí. Jak asi bude příběh pokračovat na základě uskutečněných tahů jednotlivých představitelů? Kniha nás občas nutí zapnout naši představivost, neboť si co nejdříve přejeme poznat to, co nám autor odkryje až za několik stránek. Posléze ale zjišťujeme, že naše představy byly mylné a vše je jinak.

Na začátku příběhu se vtělíme do Willa Grahama. Je to čtyřicátník, kterého navzdory relativně mladému věku dohnala jeho profese do penze. Permanentně ohrožená rodina se stáhla do ústraní, poté co Will vyšetřil sérii mimořádně brutálních vražd, kdy se seznámil i s doktorem Lecterem. Ten mu tehdy pomáhal. Will ovšem netušil, že mu pomáhá právě ten, po kom pátrá. Někdejší kolega Jack Crawford má nyní na krku neméně hrozivý případ. Masakr dvou rodin, vždy za úplňku. Do plného měsíce nyní zbývají tři týdny, když Jack požádá Willa o pomoc při pátrání po muži, který je s největší pravděpodobností geniálním šílencem nebo ztělesněním zla. Agent ve výslužbě musí znovu nasadit vlastní život a riskovat bezpečnost své rodiny.

Od této chvíle se odvíjí příběh Willa, který se zpočátku snaží natáhnout atmosféru vražd a nahlédnout pod závoj brutálního vraha. Při tomto snažení se setká i s Dr. Lectrem a vyžádá si od něho pomoc. Dějové zvraty uprostřed knihy jsou nepředvídatelné a čtenáře ohromí svou originalitou a odporností. V té chvíli se přesouváme k postavě amerického občana – Francise Dolarhyde. Na první pohled slušný a pracovitý člověk. Autor nám dopodrobna vylíčí jeho dětství a máme jasno, s kým máme tu čest. Francis obdivuje Hannibala, v duchu si je ale jistý, že ho svými schopnostmi předčil.

Druhá část knihy vypravuje o životních osudech brutálního vraha. Policie a FBI už jen tápe a chytá se každého smítka. Zanedlouho jsme s postavou Francise Dolarhyde smířeni a stává se miláčkem čtenáře. Ale jak to nakonec bývá, šílence ani láska nepředělá a tak vyhrává dobro nad zlem. Na konci knihy, když se zdá, že se s námi hrdinové loučí, vpere do nás Thomas Harris dávku překvapení a adrenalinu. Po pár stránkách přichází tentokrát skutečný konec a čtenář se může těšit na další pokračování – Mlčení Jehňátek.

Tato kniha byla pro mne dvoudenní zpříjemněním. Na film se určitě podívám, neboť Anthony Hopkins opět jistě podá skvělý výkon a ač není jeho soupeřem žena - což alespoň nesvádí ke srovnávání nesrovnatelného - s Edwardem Nortonem tvoří skutečně vzrušující dvojici poměrně vyrovnaných sil. K tomu si připočtěte Ralpha Fiennese coby duševně ztýraného psychopata, Emily Watsonovou jako slepou dívku a předmět jeho touhy a nakonec i Harveye Keitela jako pragmatického vyšetřovatele.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Leden 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 175 čtenáři : 



Článek má 1368 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

10.07. 2011  20:48

Vlastně je pět filmů a ne čtyři.

01.09. 2010  11:04

Bilbo, no jo máš pravdu :) Chybička se vloudila.

17.08. 2010  16:47

Ano mate pravdu. Thomas Harris napsal celkem 4 knihy zabívající se postavou Dr. Hannibal Lectr. Posledni byla kniha Hannibal Rising napsana v r. 2006 a tedy tri roky pote, co jsem napsal tento clanek. Text v recenzi upravim. Diky za upozorneni.

15.08. 2010  08:47

Žádná kvadrologie neexistuje - říká se tetralogie.

23.07. 2010  08:28

Je to kvadrologie, ne trilogie.

14.06. 2006  21:55

Triologie románů od Thomase Harrise je i přes můj věk (16 let) kdy mí stejně staří kamarádi nemají ani tušení co se skrývá pod názvi Červený Drak,Mlčení jehňátek a Hannibal má nejoblíbenější četba.Prožívám děj knihy,dřívě by mě ani nenapadlo uvažovat tak jak to dělá v prvním díle Will Graham....O Hannibalu Lecterovi nemluvě...Třešnička na dortu jedosazení Antonyho Hopkinse do role Lectera!Zkrátka je to jeden velkej MAZEC

05.06. 2006  11:58

Kniha je jedna z nejlepších co sem kdy četla. Autor nám dokonale přibližuje pocity a myšlenky hlavních postav. Nikde jinde jsem se tak dokonale nedozvěděla co se lidem v určitých situacích honí hlavou

31.07. 2005  18:17

Osobně si myslim, že Červený drak je velmi dobrá kniha, ale na druhou stranu, Mlčení jehňátek bylo o hodně lepší. Jak už zde Arrow podotkl, málo se zde objevuje postava Dr. Lectera, kterého Anthony Hopkinse v Mlčení jehňátek zahrál s takovou grácii, že jsem v některých pasážích až přestávala dýchat. Ale i filmové zpracovnání Červeného draka nebylo tak špatné. Ale upřímně - Mlčení jehňátek je bezkonkurenčně nejlepší!

22.03. 2005  13:31

já osobne knihu i film cerveny dark povazuju za rozhodne nejslabsi z cele serie,at uz tim ze zboznuju Dr.Lectera a tady se zkratka na muj vkus objevuje moc malo,a ma malo prostoru na "predvedeni",ale ve filmu slabsimi hereckymi vykony a malo prostoru pro Anthony Hopkinse..Ml
ceni jehnatek a Hannibal jsou dila rozhodne lepsi..

05.03. 2005  22:50

co se tyce toho, ze tato kniha je ze vsech dilu nejlepsi, tak to fakt nevim, mne to pri cteni moc nepripadalo. Ano, kniha se mi libila, ale co mlceni jehnatek? Neni lepsi? Priznam se, ze z te serie jsem cetl jen tuto knihu, tak nemohu porovnat.....

18.06. 2004  08:45

Líbila se mi moc, hlavně zachycení psychologického vývoje hlavní postavy což mnohé jeho chování vysvětluje. Jinak to můžu jen doporučit protože z tří dílů je nejlepší.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu