Robert A. Heinlein - Tunel do nebes

(1955)

Žánr : sci-fi

Byl to jenom test na konci studia střední školy. Ale něco se pokazilo. Hodně pokazilo. To co mělo být běžným desetidenní testem o přežití, se najednou změnilo v nekonečně dlouhou noční můru – v boj na život a na smrt.

---Nástěnka na chodbě školy ---

Patrick Henry high school, Katedra sociálních věd – zvláštní zpráva všem studentům kurzu 410 (volitelný seminář pro maturanty) Přežití pro pokročilé.
Testové podmínky :
Jakákoliv planeta, jakékoliv klima, jakýkoliv terén.
Žádná pravidla, všechny zbraně, jakékoliv vybavení.
Sdružování je povoleno, ale týmy nebudou moci startovat společně.
Trvání testu bude delší než 48 hodin, ale nepřesáhne 10 dní.


V této době je již lidská společnost po technické stránce tak vyspělá, že dokázala vyrobit a dát do běžného provozu brány, které přesunují věci i lidi z bodu A do bodu B. Nezáleží na tom, jestli tyto dva body jsou od sebe vzdáleny několik set kilometrů, či několik světelných let, přesun vždy trvá jen malý okamžik. Tato technologie se běžně používá pro cestování mezi státy planety Zemi stejně tak, jako my dnes používáme městskou hromadou dopravu. Mezi planetami Sluneční soustavy i mimo ní je nákladné nechávat bránu neustále otevřenou, proto se spojení navazuje jen při určitých ekonomicky výhodných přesunech.

Studenti katedry sociálních věd budou před dokončením studia vystaveni zkoušce o přežití. Většina z nich se po dostudování bude věnovat průkopnické činnosti a osídlováním nových planet, test jen prokáže, zda-li toho budou schopni. Jsou vybaveni nezbytnými vědomostmi z oblastí matematiky, fyziky, geologie, zoologie, jednoduše vším, co jim pomůže v testu uspět.

Rod Walker je studentem na této škole a chystá se na test. Jeho první starostí bude samozřejmě, co si na výlet sebou vezme. Neví, jestli se ocitnou uprostřed oceánu, nebo v poušti, mrazu či v tropické oblasti. Musí si vzít jen to co unese. Zbraně, potraviny, oblečení a další nezbytné věci, které mu usnadní desetidenní pobyt v neznámém prostředí. Právě Roda se budeme po celou knihu držet a snad se sním ve zdraví setkáme na konci příběhu.

Poté co vstoupí do brány a ocitne se na neznámé planetě, začíná pro něj i ostatní studenty dobrodružství, na které se jen tak nezapomíná. Z počátku je úkol jednoduchý, vydržet na jednom místě deset dní a pak se vrátit nazpět. Nebýt toho, že spojení se Zemí po deseti dnech se opět nenavázalo, byl by to pěkný výlet v přírodě. A tak asi stovka dětí ve věku 16 – 21 let je donucena strávit v divočině téměř nekonečnou dobu.

Kniha je celkem napínavá a poutavá. Geniální nápad umístit studenty v neznámém prostředí, kteří pak od začátku tvoří novou lidskou civilizaci bez naděje návratu domů. Nemají elektřinu, kovy, zemědělská semena. Střelné zbraně jsou k ničemu a tak ke slovu přicházejí nože a vůle přežít. Konec knihy mne překvapil a i Rodovo znechucení ze změny životní situace osadníků dokáži pochopit.

Robert A. Heinlein si své místo ve světě science fiction knížek jistě zaslouží. Má za sebou knihy Vládci loutek, Hvězdná pěchota a Metuzalémovy děti. V posledně zmiňované knize vytvořil postavu Lazara Longa. Tato téměř nesmrtelná postava se pak objevuje ve skvělé knize Dost času na lásku. Se svými 220 stránkami Tunel do nebes jen potvrzuje kvality tohoto spisovatele.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Červen 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 09.06.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 79 čtenáři : 



Článek má 1372 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu