Stephen King

(1947)


Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 v Portlandu (Maine). Byl překvapivým přírůstkem do rodiny, protože jeho matce bylo řečeno, že nemůže mít děti. Jeho rodiče Donald a Nellie Kingovi zažívali období manželské krize, a když byly Stephenovi pouhé dva roky, jeho otec, podomní prodavač Electroluxu odešel z domu koupit si cigarety... ale už se nikdy nevrátil. Stephen King od té doby svého otce neviděl.
Stephen a jeho adoptovaný starší bratr David King žili s matkou porůznu mezi Massachusetts a Maine a jeho vášeň pro psaní vyšla najevo v roce 1959, kdy napsal články do místních "novin" svého bratra, které měly náklad kolem 20 výtisků. Stephen psal články a dokonce i názory na soudobé televizní show. Pod dojmem relativního úspěchu, namnožil Stephen jednu ze svých povídek a rozeslal je místním lidem za celých TŘICET CENTŮ! Stephen ve škole dokonce prodal několik svých výtvorů, dokud mu to učitelé nezatrhli.
Během těchto let napsal King řadu povídek, a spoustu z nich vydala společnost Triad and Gaslight Books. Vydavateli byli ve skutečnosti Stephen a David Kingovi společně s Chrisem Chesleyem. Posledním z těchto děl vydaných vlastním nákladem byla dvoudílná povídka Hvězdní vetřelci (The Star Invaders).

Mnohé z Kingovy rané tvorby bylo založeno na sci-fi, ale protože neměl vědecké vzdělání, povídky byly trochu slabé co do detailů, ale stále výborné na kluka jeho věku. Stephenův zájem o horror začal v roce 1959, kdy našel krabici starých sci-fi a horrorových časopisů v domě své tety. Inspirován takovými spisovateli jakými byli Howard Phillips Lovecraft, Robert Bloch nebo Jack Finney, začal mnohem více uvažovat o psaní horroru a později toho roku vydal povídku Byl jsem mladým vykradačem hrobů (I Was A Teenage Grave Robber). Navzdory této rané publikaci se mu naskytla první profesionální zakázka až v roce 1967, kdy Startling Mystery Stories koupili jeho povídku Skleněná podlaha (The Glass Floor).

Stephen King odmaturoval na střední škole v roce 1966 a pokračoval na Mainské univerzitě v Oronu. V době studií potkal svou budoucí manželku, Tabithu Spruceovou. V roce 1970 získal titul bakaláře z angličtiny, a v roce 1971 si vzal Tabithu.
Začal pracovat v závodní prádelně, pak se stal vrátným, a na podzim roku 1971 učitelem angličtiny na Hamdenské veřejné škole v Maine. Nebyla to dobře placená práce, takže měl problémy se splácením účtů. Psal kdykoli, když zrovna nepracoval a v roce 1974 konečně vydal v nakladatelství Doubleday Carrie, po tom, co dostal zálohu 2 500 dolarů za tuto knihu, kterou Tabitha zachránila před odpadkovým košem. Carrie, znamenala okamžitý úspěch, a film, natočený podle ní v roce 1976, se stal neméně populárním.

12. května 1973 změnil navždy život Kingových jediný telefonní hovor. Doubleday prodal práva na dotisk Carrie New American Library (NAL) za 400 000 dolarů a King získal polovinu. Úsilí o vydělání peněz teď přestalo a Stephen se mohl soustředit na psaní, stejně jak tomu bylo vždycky v minulosti. Bohužel, Stephenova matka se tisku Carrie už nedožila.

Přijetí románu Prokletí Salemu, původně nazvaném "Druhý příchod" jako Kingovy druhé knihy bylo dostatečné na to, aby dalo Kingovi nálepku spisovatele hororů, ale nezdálo se, že by ho to trápilo. Pozdější prodej práv na dotisk u NAL mu vydělal polovinu z 500.000 dolarů prodejní ceny.

Kingovým třetím románem, který přišel do tisku, bylo Osvícení, inspirované víkendovou návštěvou jednoho hotelu. Stephen a Tabitha se rozhodli strávit víkend bez dětí v Stanleyově hotelu v Estes Parku. Jako mnohokrát předtím i potom, použil King skutečné postavy z hotelu, včetně Gradyho, hotelového barmana. King řekl: "Byl jsem schopen uložit do postavy Jacka Torranceho spoustu svých nešťastných agresivních popudů..." Tímto románem si definitivně připsal přízvisko spisovatele hororů.

King se rozhodl opustit Doubleday a připojit se k NAL (vlastníkovi vydavatelství Viking) z různých důvodů - ten hlavní byl finanční. King také objevil další postranní efekt. Když vydávali Mrtvou zónu, byla obálka mnohem víc přitažlivá pro oko, a kniha samotná měla lepší vzhled a atmosféru než knihy vydané Doubledayem.

Od té doby vydal více než 30 románů, a tiskem prošlo přes 100 milionů kopií.

Stephen King má rád rockovou hudbu (t.j. Bruce Springsteena). Ve svých románem má řadu citací z rockových písní, a sám je členem skupiny Rock Bottom Remainders. Dalšími členy této skupiny jsou Dave Barry, Amy Tan, Robert Fulghum, Matt Groening (duchovní otec slavného seriálu Simpsonovi) a Roy Blount Jr. "Rock n Roll", říká Stephen King, "stále osvěžuje a posilňuje ty, kteří cvičí jeho záhady." Postrkujíce svůj tourbus ke hvězdám, on i další bestselleroví autoři v Rock Bottom Remainders tráví vždy čtrnáct dní ježděním po východním pobřeží a pořádáním vystoupení.

Nyní se zaměřme na Kinga, jako člověka. Zatímco mnozí z jeho nesčetných fanoušků jsou více než jen trochu výstřední, spisovatel sám se zdá být téměř promyšleně normální. Na sobě nosí Levisky, v náprsní kapse má kuličkové pero, dívá se na baseball a pije Pepsi. Žije poklidně v Bangoru, v Maine s ženou a dětmi. "Má žena, mé děti - mě vidí z jedné stránky," říká King, "ale když píšete, něco se stane - něco, co není normální. Ať už jsem kdokoli, když jdu okolo vás, je to jeden člověk. Ale někdo jiný píše ty knihy."

V roce 1989 podepsal King obchod s vydavatelstvím Viking, z kterého získal čistý zisk 35 millionů dolarů za čtyři knihy - nový rekord. Stejně velkoryse jako v případě oné smlouvy, ohlásil v roce 1997 své rozhodnutí Vikinga opustit, aby založil novou smlouvu s firmou ochotnou zaplatit nabízenou cenu 17 milionů dolarů za jeho další román, Pytel kostí. Brzy se dohodnul se společností Simon and Schuster, kde mu mohli dát odměnu 8 milionů dolarů za tisícistránkový svazek, včetně 50ti procentního podílu ze zisku z jeho prodeje a z prodeje dvou dalších děl - sbírky povídek a nebeletristické knize o psaní.

V roce 1999 Stephena Kinga porazilo auto a tato nehoda si vyžádala dlouhou a těžkou rekonvalescenci. Tato situace se odrazila v řadě momentů jeho následující tvorby, kterou musel kvůli ní značně omezit. Nicméně se s vervou pustil do práce a výsledkem jsou romány jako Pavučina snů nebo Černý dům.

V současnosti Stephen King dokončuje svou velkolepou ságu o Temné věži a na veřejnosti se objevila i zpráva, že by její vydání měla završit kariéru tohoto pracovitého spisovatele. Nicméně, co je na této zvěsti pravdy ukáže až čas.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu