Frank Herbert

(1920 - 1986)


více informací na :
http://www.scifiworld.cz/author.php?AuthorID=12

Předčasně zemřelý americký spisovatel Frank Herbert (1920 - 1986) patří k autorům, kteří po sobě zanechali svébytné a okouzlující dílo. Jeho šestisvazkový epos Duna se dnes bezesporu počítá do zlatého fondu světové science fiction.

Frank Herbert se narodil v Tacomě ve státě Washington a vystudoval University of Washington v Seattlu. Než se stal profesionálním spisovatelem, byl člověkem mnoha řemesel. Po řadu let se na západním pobřeží Spojených států živil jako reportér a redaktor, profesionální fotograf a kameraman. Navíc komentoval pro lokální radiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. Později, po oslnivém úspěchu Duny, se stal spisovatelem z povolání a učil také na univerzitě umělecké psaní.

Svou SF kariéru zahájil ve dvaatřiceti letech v časopise Startling stories povídkou Hledáte něco? Po ní následovalo okolo dvaceti dalších, publikovaných v nejrůznějších SF magazínech. Krátká próza se však neměla stát polem, na němž bude Herbert sklízet literární vavříny. O čtyři léta později vydal svůj první román Drak v moři (The Dragon in the Sea). Kritika jej přijala vlídně, stejně jako další romány Zelený mozek (1966), Směr: Prázdnota (1966), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1968), Santarožská bariéra (1968), Stvořitelé Boha (1972), Hellstormská kronika (1973).

Herbert FrankOpravdový úspěch se však dostavil až v roce 1965 díky románu Duna. Přesněji řečeno první část Duny vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 v předním SF magazínu Analog. Příběh pak pokračoval díky zájmu čtenářů jako Prorok Duny. V knižním vydání Herbert oba díly spojil a nazval je stručně a výstižně Duna. Vyprávění o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, měl u čtenářů omračující ohlas. Duna získala roku 1966 společně s románem …a říkejte mi Konráde od Rogera Zelaznyho cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, tehdy udělenou vůbec poprvé. Duna se stala předobrazem nové velké epiky v SF. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později (1984) i film, který natočil známý režisér David Lynch.

Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních, zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Druhý díl vyšel roku 1969 pod názvem Spasitel Duny. Dalších sedm let trvalo, než čtenáři dostali do rukou třetí pokračování Děti Duny (1976). Autor je sice označil za díl poslední, ale nechal se obměkčit neutuchajícím zájmem. Roku 1981 vydal čtvrté pokračování Božský imperátor Duny, po němž následovali o tři léta později Kacíři Duny a roku 1986 šestý díl nazvaný Kapitula: Duna.

Předčasná smrt Franka Herberta v témže roce, kdy vyšel šestý díl Duny, byla pro SF velikou ztrátou. Propletené osudy postav příběhu zůstaly i tentokrát otevřené a mnoho fanů se těšilo na další lahůdky. Herbertova smrt jim vzala naději.

Přesto však příběhy planety Arrakis nekončí. Syn Franka Herberta Brian se spojil s Kevinem J. andresonem autorem proslulého díla Akta X, a společně pracují na trilogii, jejíž děj by měl předcházet prvnímu příběhu Duny. Těši se mohou i čeští příznivci, neboť překlady trilogie postupně vydá nakladatelství Baronet. (V nakl. Baronet již vyšlo Předehra k Duně: Atreidové (2000) a Předehra k Duně: Harkonnenové (2001).

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu