Eoin Colfer - Artemis Fowl

(2001)

Žánr : fantasy

Eoin Colfer - tento spisovatel neobvyklého jména se narodil v irském Wesfordu. Již v mladém věku tvořil divadelní hry a nutil neochotné spolužáky převlékat se za bojovné Vikingy. Za neustálé podpory své rodiny pokračoval Eoin s psaním až do dospělosti, a dobře udělal. Již jeho první román, Benny a Omar (do češtiny zatím nepřeloženy) se stal celonárodním bestsellerem. Zanedlouho vsak následoval opravdový průlom v podobě románu Artemis Fowl.
Kniha o inteligentním mladém zločinci se vsak stala už mezinárodním bestsellerem. Od roku 2001, kdy oficiálně vyšla v anglofonním světě, si ji přečetly miliony dětí a dospělých - podobně, jako kdysi Tolkienova Hobita. V kategorii dětských knih byl Artemis Fowl nominován na všechny dostupné ceny, a ihned získal prestižní BBA - British Books Award for children. Také zvítězil ve výběru jednoho z největších britských knihkupectví - WH Smith. A o čemže Artemis Fowl vlastně je?
Začneme obálkou - velice atraktivně zhotovena první strana musí přitáhnout oči snad každého dětského čtenáře. Musím s uznáním podotknout, že české vydáni je pouze vázané, takže o to lepší, anglické je v lehce třpytivém provedeni. Upoutá vás vlastni typ písma a dětsky vykreslené runy. A teď už k příběhu - jak jsem již stihla prozradit, Artemis Fowl je mladý a přiměřeně geniální zločinec. Ke zločinu je dá se říci přímo predestinován, celé generace rodu Fowlu si totiž zakládají na tom, že nikdy neudělaly nic poctivého. Dějiny rodu Fowlu se úspěšně rozvíjejí až do té doby, než hlava rodiny Artemis I. poněkud šlápne vedle. Rozhodnutí zásobovat komunistické Rusko Coca-Colou rozhodně nebylo jedno z jeho nejšťastnějších a ruská mafie to dá Artemisovu otci výrazně najevo...Ve zbytcích po rozmetané lodi není po hlavě rodiny ani památky. Artemisuv otec je prohlášen za mrtvého. Několik let Artemis obětavě pátrá, zatímco jeho matka se propadá do deprese. Motivace se pomalu vytrácí, až se nakonec Artemis rozhodne převzít rodinný podnik. Se svým bodyguardem Butlerem vymyslí vskutku ďábelský plán - v první řadě zapomenout, že legendy jsou jen legendami, ve druhé řadě objevit zrnka pravdy, a nakonec objevit způsob, jak odhalit skřítky a ukrást jim velké množství zlata.
Abychom si rozuměli - skřítci totiž opravdu existují, ale museli se před námi, tedy Blátivými, stáhnout hluboko pod zem, a navíc vyvinuli takové technologie, že se jim nemůžeme rovnat. Skřítčí technika v kombinaci s přírodní prastarou magii činí z národa neporazitelné, ale hlavně neviditelné protivníky. Artemis ale dokáže odhalit chyby i takto vyspělých protivníků - nejdříve si osvojí zákony takzvaného
Národa z jeho tajného kodexu, poté unese příslušnici elitní skřítčí policejní jednotky zvané LEPreko, a nakonec požaduje výkupné. Mezitím nezapomene brilantně plánovat. Národ je nejprve vyděšený - po staletích klidu je na jednu z jeho příslušnic spáchán otevřený útok, útočník navíc projevuje obdivuhodné znalosti Kodexu i policejních regulí, ale nakonec zděšení ustoupí akci. Celá jednotka LEPreko, včetně náčelníka Břízného, hlavního technika-vynálezce Klusáka a nejlepších kouzelníků se vydává do sídla Fowlů zachránit kapitánku Myrtu Krátkou. Akce zpočátku vyhlíží beznadějně, Artemis se zdá být pořád o krok napřed, ale pak se situace mění, protože i zaskočený Národ dokáže hrát bez pravidel....
Colfer nám připravil velice originální a vtipnou zápletku, plnou napínavých obratů, odhalení, a ukázek skřítčí techniky a terminologie. Navíc bezpochyby motivoval všechny dvanáctileté k nadějné kariéře nejmladšího zločineckého boha...Ale co, jestli to budou dělat tak vynalézavě jako Artemis... Artemis není o mrtvolách, i když jimi hrozí, násilí plyne tak nějak mimo příběh, i když se v něm vyskytuje. Příběh je tak prostý, až ohromuje - prostě další velká loupež. Jedinečný zážitek z něj dělá prostředí, protivníci, a jazyk. A nikdo znás nemůže skrýt sympatie, které v něm probouzí jak Artemis, tak kapitánka Myrta a některé z dalších charakterů. Pokud vás nadchne Agent v říši víl, pak vězte že Colfer se skutečně činil, v češtině si můžeme přečíst další dva díly. Na přeložení pravděpodobně čeká ještě doplňující kniha rozhovoru s hlavními hrdiny, obsahující též dva krátké příběhy a mnoho dalších věcí pro mladší čtenáře. A také si myslím, že by bylo dobré, aby se k českým čtenářům dostala i další Colferova díla, sci-fi Supernaturalist, a pohádka The Wish list.


Článek napsala Dooren || Listopad 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 08.11.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 243 čtenáři : Článek má 1309 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

28.10. 2006  21:43

Jo film bude je to na netu ale je s tim jeste hodne práce a kdyz jsem se divala (je to dyl) tak se nevedelo kdo bude Myrtu jestli Cameron Diaz nebo jedna brunetka.

28.10. 2006  21:10

Nevi nekdo jesly vubec bude ten film??

07.06. 2006  19:58

Všechny 4 díly jsou bezva a snad budou bezva i ten 5. a 6.!

27.04. 2006  19:31

Fakt supr...je to moc pěkně udělaný a i ty 3 díly Artemise jsou fakt bezva(tajně sem se do něj zabouchla,ale pššššt)-fakt nemám slov-doooost pěkná knížka!!!!!

08.04. 2006  19:28

Ja jsem četla všechny tři a je to fakt dobry. Prostě to nemá chybu. I když je Artemis zločinec tak je mi asi nejsimpatyčtější......... Mozek se někdy fakt hodí!!!

11.03. 2006  10:47

Čau k Vánocům sem dostal Artemise Fowla a je to senzace teď sem si koüpil 2 díl Operace Arktidy a hned sem se rozhodl,že z toho udělám referát na převyprávění. Čau a zdravím čtenáře Artemise

19.02. 2006  19:22

Nevite prosim soucasnou adresu Colfera?

29.09. 2005  16:01

tahle kniha je moji nejoblibenejsi v zanru fantasy a i vubec.Zrovna ctu OPERACE ARKTIDA po ctvrty za posledni pulrok ARTEMIS FOREVER

03.06. 2005  20:03

Čau všichni příznivci Artemise! jestli se vám Arty líbí, tak určitě zavítejte na fowl.wz.cz nebo artemis-fowl.webz.cz! Artemis forever!!!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu