Neil Gaiman - Sandman

(1989)

Žánr : fantasy

Byli byste schopni věřit tvrzení, že i comics může v člověku zanechat podobné prožitky jako kniha? Pravděpodobně ne, pokud si vybavíte jména jako Barman, Judge Dredd nebo Lobo. Určitě se zasmějete, a když připočítáme ještě Garfielda, tak ten smích bude téměř hysterický, ale onen knižní otisk chybí. A co takhle Sandman?Ještě nedávno neznámý comics, dnes šplhá na výsluní. Autorem jeho scénářů není nikdo jiný než Neil Gaiman,světově proslulý autor románů Nikdykde, Hvězdný prach či Dobrá znamení (spolu s T.Pratchettem).
Sandman je ale Gaimanovou stálicí. V říjnu 1987 zasáhl Velkou Británii první hurikán za 300 let. Shodou okolností je právě v tu dobu Gaiman požádán, aby přišel s něčím novým. Dva týdny bez elektřiny jsou pravděpodobně tím nejvděčnějším obdobím pro všechny čtenáře, protože během této doby Gaiman promýšlí zcela novou koncepci komiksu a píše scénář pro plných osm prvních výtisků Sandmana. Přesně o rok později je publikován první příběh a na autogramiádě se ukáže sotva deset lidí…V letech 1989 až 1991 se postupně seznamujeme s dalšími členy Rodiny a krátké příběhy se začínají řadit a formovat do té doby neviděný obrazový epos.
Existuje sedm bytostí, které nejsou bohy, které existovaly dlouho předtím než lidstvo začalo o bozích snít, a které budou existovat dlouho potom, co poslední bůh zemře. Existuje sedm bytostí. Existují proto, že kdesi v hloubi srdce víme, že existují.
Existuje sedm bytostí, které jsme pojmenovali jako Věčné.
Podle věku je za sebou řadíme jako Destiny, Death, Dream, Destruction, Desire, Despair a Delirium, kdysi Delight. V češtině by jejich jména mohla znít Osud, Smrt, Sen, Zkáza, Touha, Zoufalství a Delirium, kdysi Potěšení.
Každý z Věčných obývá svou říši, pečuje o ni, a vládne duším všech jiných bytostí, které do ní zabloudí.
Prvním z Věčných je Osud. Vznik Vesmíru byl prý napsán na první stránce jeho knihy dlouho předtím, než ji otevřel. Pro oči smrtelných je nejvyšším z Rodiny. Podle všeho je slepý, ale Sen si je jistý, že Osud svýma očima vidí víc, než kdy bude tušit.
Druhá je Smrt, mladá černovlasá žena se smutným i rošťáckým úsměvem. Něžným tlukotem křídel zakrývá trpící i zdravé, toužebně čekající i překvapené. Smrtelní se jí bojí, protože s žádným z Věčných není nic jisté, a se Smrtí to platí dvojnásob. Kdysi jí jeden snílek napsal píseň a v ní se přiblížil popisu Smrti více, než kdy jaký smrtelník dokázal:

Smrt dnes stojí přede mnou:
jako uzdravení nemocného
jako cesta do rozkvetlé zahrady po dlouhé nemoci…

Třetím Věčným je Sen, jinak též Lord Morfeus, Tvarovač, a v afrických legendách bychom ho hledali pod jménem Kaic´kul. Je těžké o něm cokoliv říct s jistotou. Je to bledý a vysoký mladík a jeho oči jsou pohřebištěm hvězd. Své království spravuje s důstojností a vážností k tomu náležící. Je to princ příběhů, přítel několika a nepřítel mála. Nemá dostatek porozumění pro nikoho, ani své lásky, ani pro své nepřátele, není proto divu, že právě jeho přičiněním se příběh tolik komplikuje.
Čtvrtou bytostí je Zkáza, rudovlasý a dobrosrdečný obr. Vypráví skvělé příběhy. Přibližně před 300 lety opustil svou říši a odstranil svou pečeť, takže ho nikdo nemůže najít, pokud si to sám výslovně nebude přát. Není mrtev, jinak by některý z jeho dalších aspektů říši obsadil. Abdikoval.
Touha – je nepravděpodobné, že by se někomu kdy podařilo zachytit více, než jen nepatrný odlesk jejího/jeho zjevu. Bezpohlavní bytost s úsměvem, jaký se odráží na okraji nože, nikdy vlastněná, vždy vlastní. S bledou pletí a zářícími žlutýma očima je Touha vším, co jste si kdy přáli. Kdokoliv jste. Cokoliv jste.
Všechno.
Nemá ráda Morfea, viní ho z odchodu zkázy, či spíše z toho, že jeho odchodu nijak nebránil. Chce ho donutit prolít rodinnou krev…
Zoufalství, sestra a dvojče Touhy, je královnou vlastní smutné sféry. Říká se, že v království Zoufalství najdeme jen zrcadla a jejich zlomky, visící všude – ze stropu, na stěnách, vznášející se ve vzduchu. A ona se mezi nimi prochází a sleduje zoufalce na druhé straně, a přitom se mazlí s krysami a trhá si obličej malým háčkem. Těžce želí odchodu Zkázy, protože ho obdivovala a milovala. Zoufalství často nic neříká, je tichá a trpělivá.
Delirium je nejmladší z Věčných. Každé její oko má jinou barvu, jedno je modré, druhé zelené. Co těmito podivnýma očima vidí, to neví ani Osud, jen Morfeus má podezření, že Delirium nahlíží do několika sfér zároveň, a v hloubkách své duše skrývá podivuhodnou moudrost. Její povaha je nestálá, občas se při nějakém emocionálním výbuchu promění v hejno motýlů a jen těžko se dává dohromady. Je cítit potem, levným vínem, pozdními nocemi a kůží. Kdysi, dlouho před odchodem Zkázy, se jmenovala Potěšení, ale ten čas už je pryč, a ani ona sama už možná neví, proč se změnila.
A to jsou Věční. To je Rodina.
Sandman je souborem krátkých příběhů, a Sen samotný je rámcovým motivem. Sen, Morfeus, Sandman, Tvarovač. Nešťastný otec, mnohokrát nepochopený milenec, oběť jedné dlouhotrvající pomsty. Preludia a Nokturna rozehrávají příběh balancující na ostří nože a na hranicích realmů, příběh sourozenecké rivality, lásky, snění, uvěznění, příběh dokonale propletený s pozemskými legendami, a naším nitrem. Příběh příběhů.
Neberu Sandmana jako comics, ale jako napínavý příběh v grafické podobě. Navíc některé příběhy byly úspěšně přepracovány do povídkové prózy, a próza je to velice zvláštní a výjimečná. Čeští čtenáři měli nedávno možnost se seznámit již se třetím dílem, tak neváhejte a zapojte se, protože přesně tohle váš život potřebuje. Snílkové, zvrácení, obyčejní, zajímaví a zajímající se, Sandman byl stvořen pro nás všechny.


Článek napsala Dooren || Duben 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 04.04.2005, autor : Dooren

Článek ohodnocen 76 čtenáři : Článek má 1378 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

03.12. 2005  23:16

Myslím že nejde jen o skvělou fantazy, propletenou s mytologí a filozofí která se skvěle čte a prodává. Tento komix má moc zapojit fantazi a dát myšlenkám skoro hmatatelný tvar máte pocit ,že se vypráví o realném světě v kterém přiběhy zapadají do sebe a vytvaři z protikladu jednolittý celek. Když čtete udobí mlh podruhé poznámky věčných komentují budoucí děj tak že je to nový zažitek ..atd. Škoda, že češi jsou tak konzervativní a tak si o sandmanovi vypraví jen jakási zasvěcená elita

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu