David Gemmell - Legenda

(1984)

Žánr : fantasy

Prvnotní dílo anglického spisovatele Davida Gemmella, jenž mu otevřelo cestu k širokému spektru čtenářů hrdinské fantasy. Gemmellův vypravěčský stil a obrovský cit pro chování postav však dává dílu mocný rozměr. Nejedná se tedy o jednoduchou mlátičku, kterou si koupíte na obyčejnou cestu vlakem. O tom svědčí i autorova popularita ustící v napsání nespočtu dalších děl.

Regnak je obyčejný chlapík. Zrovna utíká před válkou směrem k jihu, když mu cestu skříží dívka, a třebaže je nenapravitelný proutník vypraví se s ní do centra nadcházejících bojů. Virae je totiž dcerou vládce nad pevností Dros Delnoch. Ta se chlubí 6 hradbami i tím, že nikdy nebyla dobyta. Nyní ji však chrání pouhých 10000 vojáků, převážně chlapců z farem, kteří nikdy nezažili válku. A z Nadirských pustin přichází největší vojsko jaké svět pamatuje.
Z horské divočiny, kam se vypravil zemřít, přichází Druss - Legenda, muž který nikdy neprohrál bitvu, ať vypadala sebestracenější. Je znám po celém světě, a jen jeho silueta s dvoukřídlou sekerou proti slunci, obrací armády na útěk. On převezme otěže výcviku nováčků v pevnosti, avšak ani to nemusí stačit proti krvelačným Nadirům.

V den, kdy je obzor zakryt prachem, čekají vojáci připraveni proti neskutečné přesile. Bitva bude krvavá a dlouhá, ale čtenář se kromě hrotu mečů podívá i na do hlouby duše prostých hrdinů i hrdinů, kteří jsou obyčejnými lidmi.

Kniha je plná nečekaných řešení i krutých zvratů. Podíváme se až na samotnou hranici života, kde ti co přežili prožívají nejzářivější okamžiky života.

Ještě zbívá podotkou, že děj zůstává ukončen, třebaže další díla volně navazují a mnoho jich odkazuje právě tuhle památnou bitvu, bravůrně vykraslenou v Gemmellově prvotině.

Jen račte číst. Ona také Legenda má vůbec jeden z nejlepších prologů a potom vás už nepustí.


Článek napsal Váša || 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 23.09.2005, autor : Váša

Článek ohodnocen 235 čtenáři : Článek má 1301 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

24.02. 2007  21:02
18.12. 2006  18:09

No Vášo...tolik chyb? :D

28.02. 2006  22:47

Zbývá se píše s ypsilon

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu