Kami Garcia, Margaret Stohl - Kronika prokletých zaklínačů 2 : Nádherná temnota

(2010)

Žánr : fantasy

Téměř po třech letech jsem se rozhodl vrátit ke kronice prokletých zaklínačů. Inu spíše mne k tomu inspiroval film Nádherné bytosti z roku 2013, na který jsem se rád podíval. Naneštěstí mne několik věcí ve filmu nepříjemně překvapilo. A abych si připomněl, jak to vlastně všechno doopravdy bylo, přečetl jsem si znovu první díl. Nejenže jsem si vše osvěžil a porovnal s filmem, ale kniha mne také opět dokonale vtáhla do děje, a tak nezbylo nic jiného než si koupit všechny další díly Kroniky prokletých zaklínačů. K filmu se ještě pak vrátím na konci tohoto článku.

Kami a Margaret napsali celkem čtyři knihy série Kronika Prokletých zaklínačů. Po Nádherných bytostech následuje Nádherná temnota, Nádherný zmatek a Nádherné vykoupení. Temnotu jsem začal číst hned po prvním díle a i toto bych ostatním čtenářům doporučil. Příběh na sebe plynule navazuje a tak si může čtenář na plno užít dalších 474 stránek pokračujícího dobrodružství Ethana a Leny. Ke konci první knihy jsme zažili Leniny oslavy Šestnáctého měsíce, a poté co se vše pořádně zamotalo při Vyžádání, nyní stojíme na gatlinským hřbitově. Světlí zaklínači, Inkubové - démoni, Ethan a Amma se shromáždili v Jeho zahradě věčného pokoje. A Macon byl pryč.

Novodobé zaklínače a jejich svět jsem již představil v článku o Nádherných bytostech a tedy pojďme se blíže podívat na tuto knihu. Rozdělil bych ji do takových tří částí. Z počátku se kniha věnuje vztahu Ethana a Leny. Ta si vše vyčítá a bere na sebe zodpovědnost událostí, které se staly během posledního Vyžádání. Chudák Ethan tuto proměnu nechápe, nebo spíše nedokáže až tak moc pochopit, neboť během Vyžádání byl v bezvědomí a nic si nepamatuje. Taktéž do příběhu vstupují nové (a celkem důležité) postavy. Mezi nejvýraznější jistě bude patřit studentka historie Olívie, která přijela až z Anglie na letní praxi do Gatlinský městský knihovny. Je to takový pomalejší a upovídaný rozjezd knihy.

Naštěstí Kami a Margaret duply zavčasu na plyn a příběh začíná slušně nabírat na tempu. Ethan prožívá nové a velice zajímavé vidiny. Společně s Linkem a Olívií (tedy s Liv) započnou pátrat o dalších záhadách zaklínačů, ale také i o tom, jak vlastně Ethan do toho všeho zapadá v tomto divném světě mezi smrtelníky a zaklínači. Společně se dostáváme také do Podzemí, labyrintu chodeb pod Gatlinem a zbytkem světa Smrtelníků. Konečně procestujeme velké vzdálenosti, objevíme nezvyklá místa a narazíme na nejedno překvapení. A toto vše pomalu směřuje k velkému finále. Sedmnáct měsíců se blíží, Lena se ztratila, a byť byl na ni Ethan sebevíce naštvaný, přesto se ji rozhodl jít hledat a tak čelit svému osudu, a nebo spíše naplnit svůj účel.

I když se toto povídání o knize může zdát celkem strohé, i tak to musí stačit jako pozvánka k jejímu přečtení a samozřejmě i dalších dvou knih. Více se zmiňovat o příběhu, o Leně a o dalších by byl jen hřích. Je to tak zajímavé, napínavé a zamotané, že to musíte poznat sami. Líbí se mi, že vše co prozatím autorky knih o zaklínačích vytvořili, každá postava, událost, prostředí, minulost – krásně spolu funguje a vše dohromady vytváří velice zajímavý svět. Taktéž každá postava příběhu je svým způsobem důležitá a má svou pevnou roli i v dalších pokračování. A jak jsem předpokládal, po dočtení posledních stránek Nádherné temnoty jsem hned otevřel Nádherný zmatek. A o tom snad někdy příště.

Ještě pár slov o filmu Nádherné bytosti. Já osobně stále nechápu, jak někdo dokáže na základě kvalitní knižní předlohy vytvořit a natočit film, ve kterém je skoro všechno špatně. To ostatně odráží i hodnocení filmu a odsouzení k nenatočení pokračování. Týká se to ostatně i jiných filmů. Jediné co musím vypíchnout a pochválit je role Leny a Malcolna, dobrá volba. Škoda jen, že Jeremy Irons nedostal více prostoru, je prostě úžasný jako Inkubus. Pokud nebudu brát v potaz knižní předlohu, tak film celkem ujde. Ale bohužel … knihovnice Marian ve filmu není, místo ní je Amma - která kromě role hospodyně v domácnosti Wateových zvládá i každodenní práci v knihovně a navíc po večerech v Podzemí jako Strážkyně. Ethan ve filmu nebyl moc přesvědčivý a jeho vzhled my nepřipadal na šestnáctiletého, sedmnáctiletého studenta střední školy. Toto vše bych byl ochoten pominout, nebýt toho zprzněného konce. Možná scénárista četl jinou verzi knihy, kde je alternativní konec :-)


Další knihy :

Kronika prokletých zaklínačů 1 : Nádherné bytosti
Kronika prokletých zaklínačů 2 : Nádherná temnota

Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Únor 2014


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 04.02.2014, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 3 čtenáři : 



Článek má 1853 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu