Stephen King - Temná věž - Pistolník

(1982)

Žánr : fantasy

První knihu Pistolník z literárního eposu Stephena Kinga Temná věž jsem dočetl jedním dechem. Ne proto, že by byla obzvláště zajímává, ale z důvodu mé zvědavosti. Byl jsem zvědav, jaký konec může tento výpravný příběh skrývat. Dočetl jsem jen konec této knihy, ale konec obří ságy Temná věž je zatím roztroušen v čase a prostoru.

King začal psát první stránky temné věže ve svých 23 let. V roce 1970 navštěvoval poslední ročník vysoké školy a napadl ho velkolepí plán. Napsat velké dílo. Již chtěl přestat psát různé eseje, fejetony do školních novin či krátké povídky. Potřeboval konečně napsat opravdový román. Sedl tedy ke svému starému psacímu stroji a napsal první větu : „Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách.“ Poté uběhlo mnoho let, během nichž spisovatel napsal mnoho jiných skvělých románů. Pistolníka dokončil až v roce 1982.

Příběh této knihy začíná ve světě magické směsy fantasy a hororu. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně, budící zdání, že je peklem a jeho obyvatelé dušemi hříšníků. Čas v tomto příběhu je nedefinovatelný. První zdání nasvědčuje tomu, že se ocitáme v té nejtemnější budoucnosti našeho světa. Ale pravdou je opak. Příběh začíná velice jednoduše. Pistolník jde po stopě muži v černém. Na konci příběhu tohoto tajemného muže dostihne. Během 180 stránek klidné četby se čtenáři střípkovitě odkrývá malinký kousek z Pistolníkova životního příběhu a samozřejmě i průběh samotné cesty, která končí velice zajímavým setkáním pistolníka s mužem v černém.

Tato kniha není určena pro čtenáře, kteří po ní náhodně sáhnou s úmyslem zhltnout další z knih démonického Kinga. Zaručeně v polovině knihy s četbou skončí, neboť pro netrpělivého čtenáře bude většina knihy nudná a nezajímavá. Kniha je zaručeně určena pro čtenáře, kteří jsou odhodláni přečíst veškeré pokračování Temné věže. Poslední díl nebyl stále napsán a tudíž se zatím šťastného konce nedočkáme. Temná věž není knihou stylu Carrie, Svědectví či Nezbytné věci. Příběh je zasazen do futuristické společnosti, a nebo možná do dávných dob starověku. Zároveň je ale prošpikován prvky science fiction. Našel bych menší srovnání s velikou ságou „Ledová společnost“ od spisovatele, který mne právě vypadl z hlavy.

Závěrem snad jen říct, že tato kniha byla úvodním jevištěm pro rozsáhlou scénu, která nás v budoucnu teprve čeká. A jak dopadne další putování našeho hrdiny se dozvíte až po přečtení dalšího pokračování, které vám opět zprostředkuji na mích stránkách.


Další knihy :

Temná věž - Pistolník
Temná věž - Tři vyvolení
Temná věž - Pustiny
Temná věž - Čaroděj a sklo
Temná věž - Vlci z Cally

Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Květen 2002


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 36 čtenáři : Článek má 1423 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

04.09. 2015  16:19

Ahoj, moc prosím kohokoli, kdo by mi byl ochoten tento díl prodat, ať napíše na můj email. Na ceně se ráda dohodnu. Děkuju moc :)

24.07. 2006  08:54

ahoj Rume, tak poslední díl temné věže je na světe, k dostání např. na Vltavě

18.07. 2006  14:00

Nazdar lidičky....knihy od S. Kinga čtu pravidelně a mám je hrozně rád... Nejlepší sérií knih je pro mne román Temná věž....Do měsíce sem přečetl dnes již existující Pistolník, Tři vyvolení, Pustiny, Čeroděj a Sklo, Vlci z Cally a Zpěv Susannah....Nepřetržitě čekám kdy vyjde další díl...Nevíte náhodou kdy má vyjít a jestli náhodou už nevyšel??Ještě bych chtěl říct že supr romány od Kinga jsou ještě Nespavost kde King spojil příběh jednoho starce s příběhěm Temné věže a pak ještě Prokletí Salemu kde se dozvíte jaký přesný osud měl otec Callahan oběvující se v části Vlci z Cally a taky se dozvíte jaký osud mělo to městečko... Rozhodně ještě doporučuji Zelenou Míly, Mrtvou zónu a Tommycknokery...Pokud jste je ještě nečetli tak si je určitě přečtěte....Čau RUM

03.03. 2004  23:32

Ahoj, tuto serii od K miluji!! Musim strasne pochvalit Silvera, pripravil zde 4 perfektni clanky o Temne vezi, jsem rada.

01.03. 2004  00:25

Nechci rejpat, knihu jsem dostal do ruky náhodou, není to můj styl, takže ONIČEM

29.02. 2004  11:48

No tedy, touto knihou to začíná a čarodějem zatím končí. Ale jak to je s další dílem? S pátým? V USA už nějakou dobu je na pultech a u nás tichá zem....

17.02. 2004  23:38

Ahoj všichni, kdo rád Kinga. Svět této knihy je sám o sobě jedinečný, Roland je démonický. Touto knihou to začíná, zbytek je doslova fantazie!!!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu