China Mieville - Jizva

(2004)

Žánr : fantasy

Jizva je oficiálně druhý díl knihy Nádraží Perdido, neoficiálně však samostatné dílo. Podobně jako Nádraží Perdido je možné ji zařadit hned do několika žánrů: buď budeme podle starého škatulkování trvat na sci-fi( na to je ale moc fantastická ), nebo dáme přednost novým kategoriím – urban fantasy a gothic sci-fi( s tím ale zase nesouhlasí samotny China Miéville), anebo se přikloníme ke kategorii, kterou China Miéville vymyslel a propaguje – tedy new WEIRD ( z anglického slova tajuplnost, tajemství, nadpřirozenost). Tímto názvem chtěl China Miéville popsat procesy, které právě probíhají ve skomírající fantasy literatuře – snaha o její osvěžení a nápravu byla tedy zachycena a pojmenována. Autora Jizvy můžeme dále zařadit mezi poměrně zajímavé osobnosti. Mezi fanoušky J.R.R.Tolkiena si již vysloužil mnoho přezdívek, z nichž asi nejlépe bude znít-enfant terrible. Miéville proslul svými hanlivými výroky o takzvané tolkienovske útěšné fantasy a všech dalších, jež z ni vycházejí. Neznamená to ovšem, že by chtěl shazovat cenu Tolkienova životního díla, prostě jen touží rozvířit nekonečně temné stojaté vody dnešní fantasy.
Vraťme se ale k Jizvě. O tom, že rozhodně nebudete zklamáni, svědčí jak nadšené komentáře na literárních serverech a online bookshopech, tak i americká ocenění LOCUS a August Derleth Award a taktéž nominace na ceny HUGO a WFA – World Fantasy Award. Celý anglofonní svět už má Jizvu dávno přečtenou, a nedočkavě nakupuje ( nebo spíše už také dočítá) třetí díl nazvaný Iron Council, jež by měl v Čechách vyjít příští rok pod názvem Železná rada.
A nyní již k ději:
V létě se v Novem Krobuzonu stalo cosi velmi podivného. Cosi otrávilo sny a zneklidnilo celé město. Cosi lovilo v nočních ulicích a zanechávalo po sobe rozumu zbavené oběti. Cosi tkalo pavučinu a dohlíželo na ni, zatímco jiné cosi ji trhalo na kusy. Zákonitě muselo dojít k boji.
Bellis Chladnovína ovšem tuší jen zlomky toho, co se ve skutečnosti stalo. Jen jedno ví jistě – toto všechno začal anebo se na tom hodně podílel její bývalý roztržitý přítel Izák Dan der Grimnebulin. Bellis tohoto roztržitého a entuziastického vědce nebyla schopna snášet příliš dlouho. Krizová teorie a pokročilá lingvistika se vzájemně odpuzovaly, stejně jako nadšené přijímaní všeho nového a stoické proplouvání životem. Bellis se s Izákem rozešla. Pak začala Milice zatýkat všechny, kdo kdy s Izákem přišli do styku. Bellis je logicky na řadě…
Mladá a talentovaná lingvistka ovšem nemíní čekat, až si pro ni přijdou neidentifikovatelní lide v kápích. Zatímco jedna část byrokratů po Bellis pátrá, ta druha ji paradoxně pomáhá uprchnout a dokonce za ní platí cestu do kolonie Nova Esperum. S bolesti v srdci opouští milované město a jako tlumočnice mezi lidmi a Raky se nechává najmout na loď jménem Terpsichorie. Již její první tlumočnický úkol ji přesvědčí o tom, že bude svědkem podivných událostí. Kapitán lodi totiž jménem Nového Krobuzonu řeší neuvěřitelné zmizení hlubokomořské vrtné soupravy Durrha.
Bellis ani nemá čas záhadu rozřešit, když přichází katastrofa – Terpsichorie se obrací zpět, a Nova Esperum se pomalu vzdaluje. Bezmocná Bellis se tedy potýká s další záhadou, když tu je Terpsichorie napadena a stává se i s přeživší posádkou majetkem plovoucího města Armady. Život na Armadě je až na vyjímky podobný Novému Krobuzonu, ale Bellis se necítí být doma. Je rozladěná okolním nadšením, zdá se, že Armada kamsi směruje, po čemsi pátrá, a téměř všichni bývalí novokrobuzonané se s nadšením na tomto úkolu podílí…
Miéville přiznává, že tentokrát knihu celkem třikrát seškrtal, aby rozsáhlé popisy neubíraly dějové linii na kvalitě a atraktivitě, jako se to stalo u Nádraží Perdido. Myslím, že s výsledkem můžeme být nadmíru spokojeni.
Dech beroucí popisy Armady, prolínající se dějové linie a složitá zápletka činí z Jizvy opravdový klenot všech knihoven.
Nečekejte tedy…Přečtěte si Jizvu!


Článek napsala Dooren || 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 25.08.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 108 čtenáři : 



Článek má 1240 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu